Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Себеобичането е първата стъпка към щастието

| Интервю
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за една важна тема - себеобичането. Нещо, което често пропускаме, докато се грижим за другите. 

Повече хора трябва да осъзнаят, че грижата за себе си не е егоизъм, а основа за това да бъдеш добър към другите. Понякога дори простите неща в ежедневието могат да ни покажат дали обичаме себе си достатъчно.

Себеобичането означава да приемаме себе си такива, каквито сме - с всичките ни успехи, но и с грешките ни. И да се грижим за себе си така, както бихме се погрижили за най-добрия си приятел. Ако твоят най-добър приятел направи грешка, ще му кажеш ли: "Е, ужасно си се справил!" или ще го подкрепиш?

Може би трябва да се научим да си говорим със себе си така, както бихме говорили с хората, които обичаме. Себеобичането е пътуване, не крайна точка. Важното е да бъдем осъзнати и да се опитваме всеки ден да се грижим за себе си - било то с малки неща като почивка, разходка или с това да си кажем: "Добре си, заслужаваш да си щастлив". Ето какво каза по темата специалистът - психологът Теди Генова:

"Това да обичаме себе си е нещо изключително важно и с първостепенно значение, защото то дава отражение на всяка една сфера в нашия живот, и на всяка една дейност. Какво точно означава? Това е да се грижим за нашите физически, емоционални и психически нужди, както и да уважаваме и да приемаме това, което реално сме. Елементите на самообичането са свързани със самоприемането, самоосъзнаването, с емоционалната грижа, другите видове грижа към нас самите, с установяването все пак и на здравословни граници, на онова умение да казваме "не" на неща, които ни натоварват, които ни причиняват стрес."
  
Повечето от нас са чували някои да казват: "Ако много обичаш себе си, това е егоизъм".  И тук е важно да се изясни, че това са две различни неща. Самовлюбеността или егоизмът означават, че поставяш себе си над другите и пренебрегваш техните нужди и чувства. А себеобичането е съвсем различно - това е да приемаш себе си и да се грижиш за себе си, без да вредиш на никого.

"Доста хора често се бъркат, но реално тези две неща имат различно значение, а дори и последици, защото държа да подчертая, че себеобичането е една здрава и балансирана форма на любов към себе си, която подкрепя нашето лично развитие, благосъстояние, позволява на индивидите както да обичат себе си, така и да позволят друг човек да ги обича. Това е основата за едни здравословни взаимоотношения. Докато егоизмът и самовлюбеността са едни доста по-различни форми, защото егоизмът е една прекомерна фокусираност върху собствените интереси, желания, нужди, което обаче е за сметка на другите", допълва специалистът.

Ако се замислим, самовлюбеността често идва от несигурност - хората, които искат постоянно внимание и одобрение, всъщност може да не се чувстват добре със себе си. А себеобичането е свързано с вътрешен мир и увереност. Когато обичаш себе си, не се нуждаеш от външно потвърждение.

Себеобичането не означава да кажеш: "Аз съм по-важен от всички". Означава да кажеш: "Аз съм важен и заслужавам грижа, както и всички останали". Това е баланс между грижата за себе си и уважението към другите.

Всички ние сме си казвали: "Не съм достатъчно добър/добра", "Не ми се получава". 

Негативното съзнание е нещо, което сякаш е вградено в нас. Но тук е ключът: да го осъзнаем и да започнем да го променяме. Позитивното мислене спрямо себе си е като мускул - колкото повече го тренираш, толкова по-силен става.

"Когато проявяваме една постоянна самокритика, едни постоянни негативни вътрешни диалози, които подкопават нашата самооценка и само подхранват онова, което е обратно на самообичането. Особен момент е сравняването на себе си с другите и особено така актуалното сравняване с всичко, което виждаме в социалните мрежи, което реално предизвиква много често едно чувство за непълноценност."

Като за край можем да кажем, че себеобичането е дар, който даваме и на себе си, и на света. Много е важно да правите малките стъпки към грижата за себе си всеки ден.

Нека всички си напомним: да обичаме себе си не е слабост, а сила. И когато го правим с чисто сърце, то вдъхновява и хората около нас
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00