Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата и празниците: Как да намалим фокуса върху материалното

| Интервю
Снимка: БГНЕС



Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата. Понякога това може да засенчи истинската магия на празника. Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание. Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът може да се превърне просто в нещо, което искат да получат, и толкова. Как да ги научим, че стойността на подаръка не е само в това, което има вътре?

Първият съвет, който дават специалистите е да говорим с тях още от малки. Да им обясним защо подаряваме - защото искаме да направим някого щастлив, да покажем, че мислим за него. Не е само въпрос на "колко струва".

Добре е да ги включваме в самия процес на подаряване. Например, вместо само да получават, да изработят нещо сами за близките си. Това ще им помогне да видят, че жестът е много по-важен от цената. И още нещо - да им покажем радостта от това да дадеш. Например, ако заедно изберем играчка или дрешки за дете в нужда и им разкажем защо е важно да помогнем, ще им дадем урок по състрадание и щедрост.

Така те не само ще се радват на собствените си подаръци, но и ще разберат какво е да направиш някого друг щастлив. Това е истинската стойност на празниците, разказа психологът Стела Дечева:

"Хубаво е в най-ранна възраст да научим децата да участват в организирането на коледните празници, да се опитваме максимално много време да прекарваме с тях и да им показваме, че това за нас е ценно. Да участват в приготвянето на подаръците за другите хора, не само в организацията. Също така е добре да ги научим да отговарят с благодарност на получените подаръци, като примерно, да нарисуват картичка или да напишат благодарствено писмо на Дядо Коледа, затова, че са получили дадения подарък, т.е. те ще обвържат материалното с емоционалното."  

По думите на психолога, няма как да премахнем материалните подаръци, защото очакването вълнението и изненадата носят радост на децата.

"Добре е материалният подарък, който ще им донесе Дядо Коледа, да е по-скоро символичен, отколкото супер скъп подарък. И по-скоро детето също да се опита да помогне на Дядо Коледа и на джуджетата, като само направи подаръчета или опакова, или помага в цялата тази работа за възрастните в семейството."

За да намалим фокуса върху материалното, можем да направим празника за тях вълшебен по други начини - например чрез традиции, които не изискват вещи, обяснява още специалистът. 

Да украсяваме заедно, да правим коледни сладки, да пеем песни. Това създава много по-ценни спомени, защото материалните неща се забравят, но времето, прекарано заедно, остава. Накрая всичко опира до примера, който даваме като възрастни. Ако самите ние показваме, че празниците са повече от това, което купуваме, децата също ще го усетят. Задачата ни е да създадем празник, който говори за любов, споделеност и радост - а не просто за купчини подаръци.

"Хубаво е покрай Коледа да седнем и да им прочетем някоя коледна приказка, да изгледаме някой коледен филм, навсякъде там основната тема е точно тази - любовта, вниманието, подкрепата и най-вече личния пример, докато правим това с тях."

Най-хубавият подарък, който можем да дадем на децата си. Урок, който ще носят със себе си цял живот. 

Ако успеем да научим децата, че най-важният подарък е времето и любовта, които споделяме, те ще започнат да ценят празниците по различен начин. Защото истинските подаръци не се слагат под елхата - те се крият в сърцата ни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10