Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Снимка: Радио Видин

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да платим 30. Нормалната услуга за издаване на личната карта е увеличена от 18 лв. на 30 лв , бързата - от 36 лв. на 60 лв, а експресна - от 90 лв. на 150 лв. Първата лична карта за младежите от 14 до 16 остава безплатна, както и тази за възрастните над 70 години. Тепърва се очакват повишения и на други стоки и услуги. 

Беше ли очаквано подобно повишение на цените в началото на годината - това попитахме икономиста от Института за пазарна икономика Адриан Николов:

"Това беше очаквано още с първите публикации на проекта за бюджета, така че не сме особено учудени. Отстъпката от ДДС-то за хляба беше временна и щеше да се случи това рано или късно. По-скоро това, което трябва да притеснява повечето домакинства е цената на тока за бита. Генерално обаче няма как да очакваме тези няколко повишения да избият някаква особено по-висока инфлация. Ако има някакъв ефект върху общия инфлационен индекс, съдейки по дела на няколко стоки, които поскъпват малко по-агресивно от януари в общата потребителска кошница, най-вероятно ще видим едно общо увеличение на потребителската инфлация с около 01-02 пункта."

Има ли вероятност при ново повишение на цените в някои погранични региони на страната да се възроди отново т.нар. "куфарна търговия" и да започнат да се внасят хранителни стоки с по-ниски цени от съседни нам държави?

"Такъв тип куфарна търговия наистина може да се реализира, въпреки че цените в Румъния и Гърция не са чак толкова ниски, да не говорим, че дори в Гърция цените са по-високи и обикновено търговията върви в обратна посока, въпреки че е възможно за някои земеделски продукти Гърция да се окаже с по-ниски цени от нашите и някаква част от българите да се възползват от това. Този процес сме го виждали с горивата в Северна Македония и Сърбия, така че това не е феномен, който може да е изчезнал" - уточни Адриян Николов:

Малките търговски обекти във Видин вече регистрираха повишение на цените на хранителните продукти в началото на годината. Ситуацията коментира Камелия Гергова, продавач-консултант в малък хранителен магазин в крайдунавския град.

"Драстично се вдигнаха цените, но са поносими. Повиши се цената на хляба, той е най-основната храна за хората и за него не трябваше да е чак толкова драстично повишението на цената. Клиентите се възмущават, но купуват, защото това е основна храна и е нужно. Има леко повишение в цените на почти всички продукти. Това, обаче не бива да продължава, защото това ще се отрази върху работата на малките обекти, а те трябва да се задържат." 

Притеснени ли са видинчани от повишените цени на някои стоки в началото на годината, проверихме в анкета:

"Няма човек в България, който да не го притеснява. Това покачване не е обосновано, защото когато ДДС-то го свалиха, те свалиха ли цените на хляба. А за цените на тока - това е вече е супер нахалство. Най-много се притеснявам от цените на хляба. Това е хаос, не знаем утрешния ден как ще го посрещне човек. Като че ли умишлено всичко се прави."

От 1 януари ДДС ставките за хляба отново са 20%. Косвеният налог бе намален заради пандемията от COVID-19 и запазен няколко поредни години. Въпреки че хлебопроизводителите остро негодуваха срещу промяната, диференцираните ставки изтекоха в края на 2024 година. По предварителни оценки над 400 милиона лева могат да постъпят в хазната от възстановените на предишното им ниво ставки. Реакцията на представителите на бранша бе ясна и категорична - цената на насъщния тръгна нагоре. Разговаряхме с Валери Кръстев, хлебопроизводител от Монтана. 

"При нас е плаваща величина, защото непрекъснато се променя. Специално при нас в Монтана е определяща цената на газта. Имаме цена вече по-висока с 8-10%, може пролетта да падне, но засега е така. Освен това всички местни общински администрации качват цените на "такса смет", "данък сгради", такси на МПС-та и те нещата се наслагват... Основният фактор в цялата тази история са заплатите на хората. Заплатите са им високи в момента, тъй като никой няма да работи нощно време, при липсата на работна ръка и слава на Бога, че я има все още" - коментира Валери Кръстев.

Бюджетната комисия отхвърли вчера предложението на "БСП-Обединена левица" да се удължи срокът на прилагане на нулевата ставка на данъка върху добавената стойност за доставките на хляб и брашно с една година - до края на 2025 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11