Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

Снимка: Фейсбук


В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при раждането на дете, остават живи и до днес. Пример за това е видинското село Неговановци, където тези ритуали се познават не само от възрастните, но и от младите жени, разказа секретарят на местното читалище Мариана Димитрова

"Още при самото раждането на бебето има ритуали. На третия ден трябва да се приготвят за трите орисници най-различни неща, които се слагат на креватчето, за да могат орисниците да определят съдбата на бебето. На третия ден има и друг ритуал, в който малко дете замесва обредна питка. Целта е питката да бъде пипната от малко дете, за да припка новороденото и да бъде жизнено. Питката се раздава на роднини, на съседи. Детето трябва да припка, докато раздава и да нарича за здраве. За орисниците в миналото хората много вярвали, че точно те наистина определят съдбата на детето. Дори подкупвали орисниците с дарове за самите тях. Казват, че се слага пара в детското креватче за това, че те да се омилостивят и да дават здраве и благоденствие на детето. В Неговановци съществува и друг ритуал - малка повойница и голяма повойница..."

Един от най-популярните ритуали в Неговановци е свързан с кръстницата на детето, или мошиката, както е на влашки. Тази година жена, която живее в Испания, потърсила Марияна Димитрова, за да ѝ разкаже за ритуала и тя да го направи в новия си дом. Други три семейства изпратили на читалищния секретар снимки от провеждането на ритуала тази година. 

"Навремето още при раждането се е знаело коя ще е кръстницата на бебето. Сега малко по-късно младите родители определят кой ще е кръстникът на детето и предимно на годинка извършват кръщавката на детето. В миналото те са знаели от самото начало, че тази мошика е играела важна роля при отглеждането на детето и един от тези ритуали се извършвал в дома на мошиката. На 1 януари младото семейство ходело с бебето при мошиката, за да се вдига нависоко, за да расте, да порасне, да остарее, коси бели да сплита... В това вярвали абсолютно всички и затова и до ден днешен се прави от младите. Много млади хора ходят на този ден при кръстниците, за да вдигат малките им дечица за здраве. Специално аз изпълнявам този ритуал и всички мои приятелки и познати го правят. Не знам дали ще се запази, затова искаме повече да го популяризираме, за да се предаде на нашите деца. Има и такива, които не знаят за него, но те са откъснати от село, вече са в големите градове, където наистина не го знаят и не са научени. Но ние, които сме родом от село, го знаме и читалището ще се постарае и в бъдеще да продължи да стимулира младите да не забравят тези ритуали и нека да се запазят. Вярваме, че това ще донесе здраве, благоденствие и затова нека да го правят."

На 31 декември в семейството на Мариана Димитрова проплаква второто ѝ внуче, момченце. Всички ритуали, които тя знае от своята баба и своята майка, били изпълнени. Уверена е да ги предаде на трите си деца и на своите внуци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36