Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

13
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. 

Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста заможни жители.

Само на 24 км е от Видин, но има свои характеристики и особености, които го отличават коренно от всички населени места наоколо. 

Първо, диалектът е доста особен и не се среща в други села в района. Има сходни черти със съседните сръбски говори, както и с преходните говори на юг. Повлиян е лексикално и от влашкия диалект. Легендата разказва, че когато Господ вървял по света и раздавал езиците на народите, точно на това място се препънал и торбата, в която носел езиците, се разпиляла. Затова наречието, което се използва в Ново село, е уникално. Има издадена книга за говора в Ново село. И днес местните хора си говорят на своя новоселски говор. 

И, второ, жителите се славят с особения си вироглав характер. Девизът на селото е: „Ми смо си ми“ (Ние сме си ние).

Иначе в Ново село са съхранени духовните традициите като танци и песни, а материалните ценности като новоселските носии са запазени, някои от тях са на над 100 години.

В района почвите и климатът са благоприятни за развитие на лозарството и винопроизводството. Най-известен сорт грозде е "Новоселската гъмза". Главен поминък на населението е селското стопанство. В селото има няколко земеделски кооперации. 

Читалището-паметник „Земеделец-1874“ е основано през 1874 г., а в сегашния вид сградата е от 1930 година, построена с помощта на видния новоселянин архитект Илия Попов. 

Църквата „Свети Никола“ е паметник на културата с местно значение. 



Кмет за първи мандат в община Ново село е Венцислав Ангелов. 

Около 2500 са жителите на община Ново село, казва заместник- кметът Мая Иванова и допълва: 

"Населените места в общината са доста живи, има млади хора, които живеят тук, но не са регистрирани по постоянен адрес... Инфраструктурата в общината не е в добро състояние, но се работи в посока нейното подобряване... Това е наша основна цел. Приключиха три основни обекта - реконструкция на ул. "Г. Марков" в Ново село, с нови тротоари, нов асфалт, общата стойност 248 хил. лв., финансирането е от МРРБ... По същия начин друга улица - "П. Р. Славейков" е ремонтирана за 581 хил. лв... Приключен е основния ремонт на улица "12" във Флорентин, предстоят основни ремонти на улици във всички населени места в общината. Изготвени са работни проекти за реконструкция и асфалтиране в селата Неговановци, Винарово, Флорентин, Ясен, Ново село.

Общината е с грижа за възрастните хора, подкрепяме хората с увреждания. Те имат лична помощ с определен брой часове, това са 74 ползватели и 76 лични асистенти за тях... Имаме и "Топъл обяд" за 100 потребители, безплатна е услугата за тях."



В Ново село е развита социалната дейност. Тук се намира Домът за възрастни хора с деменция. Има три центъра от семеен тип и едно преходно жилище (жилище за деца, на които им предстои излизане от социалните услуги, където да изградят умения, за да се научат да живеят самостоятелно). В селото работят училище и детска градина, с изнесени групи в селата Флорентин, Неговановци и Винарово. Община Ново село работи по различни проекти с цел качествен живот на своите жители, казва заместник-кметът Мая Иванова: 

"Работата е проблем в малките населени места... Има земеделски стопанства, които осигуряват препитание за местните... Има и хора, които пътуват до града... Лозарството също осигурява работа на част от хората... През 2024-а закупихме автомобил за разнос на храна... Обслужват се всички населени места... Стойността му е 44 911 лв... Закупихме и комбиниран багер на стойност 198 360 лв. със средства от целева субсидия на капиталови разходи, както и камион от 3 тона... Закупен е терен за разширяване на гробищния парк в село Ясен."  

Селото очаква своето обновяване. В центъра се намира голямата сграда на Търговския дом, изготвен е проект за неговата реконструкция и частично възвръщане на дейността му като ресторант. Предвижда се да има хотелска и административна част.

Хората от третата възраст в Ново село се събират понеделник, сряда и петък в своя пенсионерски клуб. Тук те обсъждат всичко, което ги вълнува, пият кафе и безалкохолно и това, за което се сетят като проблем, поставят и отправят към кмета на Ново село:



"Живее се и добре, и лошо. Ако се замитат проблемите, те се замитат и няма решаване през годините... 15 години не можем да си извоюваме половин бройка тука за клуба... Сега ни дадоха такава... В Брегово има човек с цяла бройка... Добре се живее тук, но е добре да ни се изнася някаква лекция по дадена тема, културна информация... Имаме екскурзии, празненства, празници, имаме си живот... Младите хора липсват и тук, има само пенсионери... Ние си живеем нашия живот, но другите хора не са обхванати в нищо, дори не почистват улиците... Трябва да има работа за хората, това е истината." 

Каква е дейността на местното читалище разказва секретарят Любка Ангелова:


"Библиотечната ни дейност е най-важна. Художествената ни дейност също е важна... Кандидатстваме по проекти всяка година... Имаме и културен календар, който се приема от читалищното настоятелство... Поддържаме два танцови състава." 


Повече - в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05