Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Снимка: Радио ВИДИН

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма".

Радио Видин: Как се възстановихте след ковид или все още не сте? 

Павлина Илиева: Изключително трудно, Да не говорим, че не бих казала, че сме се възстановили от страна на липсата на кадри. За нас е наистина сериозен проблем и продължава да е такъв.

Радио Видин: На какво се дължи липсата на кадри, само на това ли ковид пандемията която беше или? 

Павлина Илиева: Това е, може би, най-сериозната причина, поради която имаме, но имаме и още една, особено при нас туроператорите в средното и във висшето образование имаме доста сериозен дефицит на кадри, които излизат и остават в нашата професия. А, тази година успяхме чрез Министерство на образованието, тъй като отвори списъка на професиите, за да бъде актуализиран, успяхме да направим вече професията "Туроператор" да влезе официално в училищата, в средните училища и всъщност се надявам горещо след 7 години да получим първите образовани кадри по нашата професия.

Радио Видин: Това как трябва да се случи? Т.е. по места, професионалните гимназии да направят такъв прием, ако имат желание? 

Павлина Илиева: Това ще се случи, след като вече заповедта излезе. Т.е. имаме вече професията в списъка, в актуализацията. Сега ще предстои създаването на учебна програма с необходимия хорариум часове, които ще бъдат необходими да се учат в този 5-годишен период и след това ще бъде заложено вече в училищната програма, за да може да има открит прием и съответно да минат 5-годишен период, в който да излязат първите обучени по тази програма.

Радио Видин: Колкото и да ни звучи сега тези 7 години като дълъг период, може би е добра идеята, че поне сте поставили началото, ще разчитате на кадри? 

Павлина Илиева: Ами в интерес на истината сега нали аз така с лека ирония го казвам това, но всъщност действително това беше, на "Обединение Бъдеще за туризъм", още от самото ни създаване, това беше, номер едно като фиксирана идея, защото реално, ако това нещо се беше случило още в 2020 или 2021 година, вече щяха да бъдат доста по-малко годините, които да очакваме първите образовани хора. Но така или иначе колкото и обезкуражаващо да ни звучеше, все пак ние отнякъде трябва да започнем. Една да е стартовата година както се казва, така че, надяваме се тези седем години бързо да минат и да имаме съответно образовани кадри, които е супер важно. Ние сме професия, която няма как да ползваме кадри от чужбина, защото ние работим с българи. Говорим за туроператорите, които работим с българи, пътуващи в чужбина. Хората, които идват от различни дестинации са полезни при колегите от ресторантьорския бизнес, от хотелиерския бизнес, тъй като имат възможност те да бъдат скрити и да не комуникират с крайния клиент, докато при нас това не е така. И всъщност ние няма как да се възползваме от такъв тип работна ръка, затова трябва да се справяме някак си самостоятелно, което е наистина много, много сложно.

Радио Видин: Кажете как става, как става това самостоятелно справяне? 

Павлина Илиева: Ами в интерес на истината мога да ви дам просто информация това, което се случва във всяка една фирма, което съответно ние така или иначе мисля, че няма фирма, която да не е загубила работна ръка по време на ковид. Сега, за да може да се възстановим обратно взимаме хора, които обучаваме, но тъй като при нас е сезонна работа по един или друг начин, на нас ни трябва пълен цикъл или тоест една година време, в което ни е да обучим този човек и едва след една година можем да кажем, че този човек работи така, както всяка една фирма би искала да работи. А реално след една година този човек може да реши да не остане. Може да реши да смени професията и ние отново сме в изходна позиция. Наистина е много сложно с кадрите. Изключително трудно. Правим всевъзможни как да кажа, правим все по-добри и по- добри условия за работа, за да може да си задържаме персонал. Но едновременно с това все пак трябва да имаме идеята, че ще трябва и да го обучим, преди да може той да стартира, да работи вече на пълен капацитет, което ощетява фирмите, разбира се. 

Радио Видин: Как фирмите задържат или могат да съдържат квалифицираната работна ръка?

Павлина Илиева: Всяка една фирма използва различни похвати, но най-честите са това, което заплащането, разбира се това е фактор номер едно. След това вече допълнителни материални активи, които изразени в допълнителни застраховки, здравни застраховки и допълнителни спортни карти, допълнително и ваучъри, възможности за развитие, нали кариерно развитие, така че при нас туризмът е цветен и различен, така че може човек по всякакъв начин да направи работата интересна и човека да остане дълго време във фирмата.

Радио Видин: Има ли го този момент с добиване на допълнителна квалификация? Дали фирмите инвестират в своите служители да стават все по- добри и по- добри?

Павлина Илиева: Ами ние, ако не правим това, няма как да работим, защото туроператорската дейност е много специфична. Ние сме изцяло дигитализирани, работим с цял свят, където дигитализацията отдавна е навлязла и всъщност единственото, което можем да изискваме от един човек, дошъл да работи при нас, е да знае английски и да има компютърна грамотност. Нали, това са двете задължителни неща като база, с които трябва да стартираме, така че оттам насетне започваме обучение за комуникация и за дигитализация изобщо много, много неща, които, ако искаме да имаме добър персонал и да се развива фирмата, мисля, че вече в съвременната обстановка е задължително.
 
Радио Видин: По такъв начин ли може да се преодолее проблемът с липсата на кадри? Когато има квалифицирани и фирмите знаят как да задържат тези хора. Когато пък търсят кадри и влагат свои собствени средства в обучението на тези кадри, за да може все пак тази фирма да развива дейност, как да се случат нещата? 

Павлина Илиева: Абсолютно това, което изредихте е абсолютно актуално и належащо. Няма фирма, която да държи на името си и да иска да предлага добър продукт и да няма обучени кадри, които да могат да правят всичко това. Т.е. трябва да имат изключително добра комуникация, трябва да имат продажбени умения, трябва да имат дигитални умения, изобщо страхотен бекграунд, който стои отзад зад бюрото, където всъщност се виждаме- първата ни среща с клиента, обслужването на клиента, но след като той си тръгне, всъщност истинската работа започва тогава, защото реално тази резервация трябва да бъде обработена, проследена изпратена, отново върната към клиента, дадена информация. Изключително дълъг процес от работа стои зад една продажба.

Радио Видин: Ето, първата крачка е направена, казвате, че ще се учи професията "Туроператор" и в училище. Какво може би да кажем в края на нашия разговор, още е необходимо? 

Павлина Илиева: Ами според мен тук много ще е важно да може да работи бизнесът като бизнес много близко с учебната среда и с училищата, защото ние като хора, които имаме нужда от тази работна ръка, би трябвало постоянно да държим в актуална информация и самите преподаватели, и самите училища, децата, които са да предизвикваме интерес към нашата професия. Така че не е само от страна на училищата дали я има професията, или не. Но, мисля, че бизнесът трябва да става все по- активен и по- активен в тази част, защото и да инвестира в образованието на тези деца, защото иначе няма как да ни се случи ние да имаме готови кадри, дошли да ги настаним на бюрото и да кажем от утре "започвайте". Мисля, че е една химерна мечта да се случи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Киряков

Георги Киряков: Обществото е разделено между клиентелизма и надеждата за спасител

С предвещание за високо напрежение започна есенният политически сезон.  Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който поставя фокус върху подчинението на институциите. От Възраждане пък обещават редица протести, които целят сваляне на правителството.  Докато страната все още в очакване да приеме еврото от..

публикувано на 11.09.25 в 10:00

Започнаха дебатите за първия ни бюджет в евро - ще излязат ли сметките?

До края на месеца предстои да започне бюджетната процедура за Бюджет 2026 година. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на брифинг в Министерския съвет. Има определен нормативен ред, свързан с изготвянето и с процеса, по който преминава бюджетната процедура за Бюджет 2026 г. Предстои да бъде даден старт на тази процедура, да..

публикувано на 10.09.25 в 10:45

Индекс мери общественото напрежение на българите

Индекс на общественото напрежение ще измерва степента на тревожност и спокойствие на българите.  Ще се изготвя от Центъра за анализ и кризисни комуникации (ЦАКК) и социологическа агенция "Мяра" на всеки три месеца.  Ще предвижда и реакциите на хората, каза  доцент Александър Христов от Център за анализ и кризисни комуникации. "Ще..

публикувано на 09.09.25 в 12:33

Ще бъде ли решен проблемът с манипулираните километражи

Проблемът с манипулираните километражи засяга голям процент от автомобилите втора ръка у нас.  Потърпевши от измамата са собствениците, коментира за Радио ВИДИН евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който е пряко ангажиран с намирането на решение на проблема. Освен финансовата загуба, която търпят собствениците, под въпрос е и..

публикувано на 08.09.25 в 11:00

Жители на Раковица: Живеем със спомени, но и с поглед напред

В рубриката "Добро утро, кмете" поемаме на кратко, но вдъхновяващо пътешествие из българския Северозапад. Ще се спрем в едно малко, но живо кътче от страната - не само с красива природа, но и с хора с големи сърца. Ще научим истории от хората там, ще разберем как се пазят традициите и какво значи да живееш със спомени, но и с поглед напред. И..

обновено на 05.09.25 в 17:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Делян Пеевски е продукт на системата, а не причина за нея

Със заявки за сблъсъци между власт и опозиция започва новият политически сезон.  Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който акцентира върху корупцията по високите етажи.  Макар че началото на парламентарната сесия беше съпътствано от протест, от управляващото мнозинство изразяват увереност за консолидация в..

публикувано на 04.09.25 в 10:00

Ще има ли нова минимална заплата от догодина?

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предлага минималната работна заплата да достигне 1213 лв. (620,20 евро) от 1 януари 2026 г. Това увеличение от 12.6% ще засегне доходите на близо 600 000 души в България. Минималната почасова ставка ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро). Повишението на минималната заплата ще подобри финансовото..

публикувано на 03.09.25 в 10:45