Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Снимка: Художествена галерия Кирил Петров

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков, който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията

"Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021 година. В началото по-малко автори, след това се увеличаваха и на изложбата видях, че доста имена са включени. От няколко години де факто галерията подкрепя художниците, защото от години нямаше постъпления към фонда за съвременно изкуство и сега тази инициатива е много похвална. Стимулира местните автори, защото те доминират, има и от други градове, но предимно местни автори са застъпени." 

Дълги години, докато е бил уредник на галерията, негови картини не са откупувани, за да не се създаде конфликт на интереси. Сега Николай Пенков е представен с четири работи - три пейзажа и един портрет. Една от картините е дарение.

Уредникът Никола Минчев представи останалите художници, които участват със свои картини в изложбата. 

Снимка: Художествена галерия Кирил Петров
"Това са художниците Добра Камбурова и Петра Димитрова. Те са от младото поколение, иначе имаме и художници, вече утвърдени имена, като например Николай Пенков, Валентин Герасимов, Господин Господинов, Венелин Захариев. Също така бих искал да кажа за насочеността на тази сборна изложба, която събира наистина различни произведения от различни художници, които имат уникален почерк всеки сам по себе си. Художниците са работили предимно в областта на пейзажа, но се забелязват и някои произведения с малко по-социална насоченост. А именно това е забележимо при младите художници. Ето например бих споменал Светослава Михайлова, която е академично завършила художествената академия. Тя се представя с 3 плаката на социална тематика, интерпретиращи темата за екологията, медийното затъмнение, туризма, който е проблематизиран в България. В изложбата са включени също така Стефан Кирков, Теодоси Антонов, Любомир Мечков, Митко Марков. Бих искал да кажа още нещо значимо, а именно, че картините, които са включени в настоящата изложба, са не само откупени от художествената галерия, но също така са дарени. Това е една малко позабравена практика в България, която реално е много, много ценна за всяка институция, била тя галерия или музей".

Изложбата може да бъде разгледана до края на месеца в Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00