Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

| Интервю



Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на планината, в община Чупрене, където природата е все още девствена, а животът тече в своето собствено, спокойно темпо. Зад всяка успешна инициатива там стои екип от вдъхновяващи личности, които създават възможности за развитие и обучение. В основата на тези усилия е организацията "Български младежки форум", основана от Божидар - местен потомък, който носи името си като символ на дарение и отдаденост. Но той не е сам в тази мисия. С него са и Цвети, Емине, Крис и Илия, които със своето усилие създават промяна. В екипа се включват и други като Биляна, Иванка, Теодора и Вяра, които играят ключова роля в развитието на програмите и подпомагането на доброволците. 

Инициативите се провеждат в пространството, известно с името "Торлашка среща" - място, където младите хора срещат нови възможности за развитие. Цветелина Цветкова, която е международен координатор на организацията, обяснява, че получената акредитация е резултат от многогодишни усилия и изграждане на доверие, което е признато от съответните институции. Впечатляващото при Цвети е, че тя съчетава доброто си настроение и приветливост с дълбоки познания в областта на историята и богат опит като обучител.

"Организацията стартира от младежи, които вече бяхме натрупали опит в доброволческата работа, в работата по проекти, в работата с младежи, чрез организирането на различни инициативи, работилници, събития. Събрахме се една група хора, които просто искахме да разгърнем своите дейности, да ги канализираме, така че всичко да върви доста по-структурирано и целенасочено конкретно за работа с млади хора. Избрахме село Върбово, защото е място, което има нужда да се покаже, че все още има млади хора, все още има живот там, който може да бъде разгърнат. Самото място има доста потенциал за развитие и на предприемачески идеи, не само на дейности, които ние развиваме за млади хора. Има  възможности да привличаме младежи от цял свят там с оглед да показваме красотата на Върбово и на региона като цяло. С неговите забележителности да промотираме историята на нашето културно-историческо наследство... Фокусът ни е върху младежи с по-малки възможности в региона. Смятаме, че трябва да положим повече усилия, защото те имат свой потенциал, просто има нужда, според мен, да им се подаде ръка в даден момент и да бъдат насочени, да бъдат по-мотивирани и да действат в посока своето развитие, независимо дали ще бъде в личен или професионален план", разказа Цветелина.
 

През декември миналата година в село Върбово се проведе обучение, което събра младежи от различни краища на света - Грузия, Армения, Албания, Молдова, Турция, Румъния и България. Те имаха възможността да развият дигитални умения в сърцето на природата. Организацията предлага и програма за доброволци, в която участват млади хора от разнообразни държави, стремящи се да направят разлика и да обогатят опита си. Обучител беше Биляна Димитрова, която е преподавател по английски език. 

"Темата на последното ни обучение, което се проведе през месец декември в село Върбово беше "Connect & Engage: Digital Tools for Youth Inclusion", което в превод би означавало "Свързани и включени: Цифрови инструменти за младежко включване". Темата е формулирана на английски, тъй като участниците ни бяха от седем държави. Програмата "Еразъм+", тя е международна програма откъм Европейската комисия, в която обикновено работният език е английски, тъй като изисква включването от различни националности. Имахме по двама младежки работници от всяка страна, които бяха над 18 години и те имаха за цел да научат неща за младежкото включване, как могат да използват дигитални инструменти, за да подобрят своите умения за работа с маргинализирани групи, говорихме за маргинализирани групи, какво представляват всъщност те, кои хора включват, как може да използваме дигиталните инструменти при работата си с тези групи, с цел да ги включим в обществото, от което сме част, как да създаваме безопасни и достъпни виртуални пространства в интернет, за критичното мислене имахме дискусии и сесии, също така и форум-театър. Участниците създадоха подкасти на различни теми, които са "горещи" за младите хора в момента." 


Сабрина Цветанова разказа, че е придобила ценни знания за изкуствения интелект на последното обучение в село Върбово:

"Той може да генерира супер реалистично видео, което може да ти е много полезно и да ти спести от твоето лично време... В тази група, освен чуждестранните участници, бяхме аз и още една българка. В този тренинг курс бяхме по двама човека от държава... След като мине лекцията, трябва да създадем постер на темата и ни разделят на групи... След като сме готови с постера, играта или нещото, което трябва да създадем, всяка група го представя. Това беше третото обучение, което започнах 2023 година. Винаги излизаш с много нови знания, първото което е и едно от най-важните неща за тренинг курсовете, но също така излизаш и с много приятели от там." 




Село Върбово, с красивата си природа и вдъхновяващи личности, продължава да бъде място, където се раждат нови възможности и идеи. Чрез усилията на екипа на "Български младежки форум" и техните инициативи, младите хора не само развиват нови умения, но и изграждат мрежа на сътрудничество и обмен. В края на деня, всички те се връщат със знания и опит, които могат да променят тяхното бъдеще и света около тях. Върбово доказва, че дори в най-спокойните кътчета на България могат да се създават големи възможности за растеж и развитие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04