Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Снимка: РАДИО ВИДИН

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над 44 страни. В България инициативата се ръководи от Асоциация „Българска книга“, която организира акцията „Книгодаряване” за даряване на книги на училища, библиотеки, читалища.

Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Инициатор у нас е издателство, с подкрепата на Асоциация „Българска книга“, печатни и онлайн медии, библиотеки, университети, ученици, частни фирми и организации.

През целия февруари се събират книги за читалищни и училищни библиотеки в страната. Докато международната инициатива е насочена главно към детската и младежката аудитория, в България се приемат всякакви книги - за малки и големи, за любознателни и мечтатели, за всеки, който намира вдъхновение между страниците. 

Повече за кампанията разказа Витлеема Ташева, изпълнителен директор на Асоциация "Българска книга":

"Всяка година е насочена към деца... Ние имаме желанието всички да държат в ръцете си книга. Даряваме ги безплатно... Нека гражданите да носят, ако не нови, то запазени книги. До 28 февруари ще продължим... Помагаме на библиотеки от цялата страна. С нас са и всички членове на на Асоциация "Българска книга"...", обясни Витлеема Ташева. 

Естествено е най-много да се радват на дарените книги в библиотеките на читалищата в малките населени места. За тях всяка подарена книга е един невероятен жест и те са много благодарни, обясни Анелия Бенкина секретар на Народно читалище "Развитие -1903" във врачанското село Остров:

"Разбира се, че получаваме. Много радващо беше, че в края на миналата година едни чужденци, които закупиха имот в селото, се свързаха с нас чрез електронен преводач. Не знаят български, пък ние не знаем английски и искаха да дарят книгите, които са останали в тази къща, защото я  купили с всичко вътре и ние, разбира се, приехме дарението... Иначе редовно имаме не само от наши читатели, но и от хора, които са излезли от Остров и живеят в други градове и села. Те също ни даряват книги. Преди две години хора от Плевен ни дариха цялата си библиотека... Няма смисъл да стоят и да прашасват на етажерките им. Останахме очаровани... Освен това контактуваме и с една страница "Дари ни - намери ни" и оттам също даряват много книги... Радвам се, че все още имаме читатели, които ни даряват книги. Даже се е случвало и съвсем нови издания да ни даряват, не само класическите. С удоволствие ги приемаме...", каза Анелия Бенкина.

За 10 години писателката и преводачка Елена Павлова от Монтана е дарила на библиотеки над 1000 книги, някои от които са уникални издания. 

"Пуснах книгите на свобода", обяснява тя:

"Всъщност стигнах до извода, че книгата вече може да се вземе електронно и може да си я носиш в електронната книга. Няма нужда другите да си седят на лавицата като паметник. Дали ще ги предпочита някога изобщо през живота си не е много ясно. А библиотеките имат нужда... Подарявам книги, които, примерно, не се търсят чак толкова много, но може би пък биха се взели, нали? Не би ги купила библиотеката по това време... Не знам колко книги съм дарила, но са над 1000, което за мен не е малко."

„Да дариш книга е да сприятелиш дете с бъдещия му любим герой. Това понякога е приятелство завинаги,“ това казва Петя Кокудева, писателка и пътешественичка. И сигурно е така. Замислете се и вие - трябва ли книгите да събират прах по лавиците или могат да станат част от някоя библиотека и да бъдат споделени с други обичащи да четат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30

Колко ще ни струва Великденската трапеза тази година?

Великден наближава и с него идва и въпросът - колко ще ни струва празничната трапеза през 2025-а ? Независимо дали ще отбележим празника в тесен семеен кръг или ще съберем близки и приятели около масата, традиционните елементи като яйца, козунак, агнешко и зелена салата си остават задължителни. Пазарът на яйца в момента е стабилен. Цените..

публикувано на 14.04.25 в 15:15
Иконата на Страдащия Христос

Започна Страстната седмица

Днес от Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Иисус Христос. Всеки от дните се нарича "велик" и припомня за драматичните събития, свързани със Спасителя и неговото изкупително дело за човечеството, както и за последните му поучения и наставления. За Страстната..

публикувано на 14.04.25 в 15:00

В „Музикална зона“: Испанско сърце – най-доброто от Давид Бисбал

  С къдрици като от реклама на шампоан и глас, който кара фенките му да се влюбят, Давид Бисбал е едно от най-ярките имена в съвременната латино музика. Роден в слънчевата Алмерия, Испания, той започва пътя си от оранжериите, минава през реалити шоуто  Operación Triunfo , и стига до върховете на световните класации.  С над 6 милиона продадени албуми,..

публикувано на 14.04.25 в 09:00

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58