Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.
Снимка: Архив на Рачо Миланов




Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. 

Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води до намесата на Великите сили и решаването на Източния въпрос. Въпреки усилията и мирното решаване в дипломатичната основа на руската политика, се прокрадва идеята за предстояща война. Ключово значение за руската политика на Балканите има позицията на Румъния. Повече за събитията около освобождението на Видин разказа Диана Ценкова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век" към Регионален исторически музей- Видин.

"Вече сред управляващите кръгове от Румъния се откроява различност във вижданията и изходът от предстоящата война. На 12 април 1877 година румънското правителство обявява обща мобилизация, а на 16 април 1877 година се сключва румъно-руска конвенция, която урежда отношенията, но и финансовата част... Задачата на тази румънска армия е да се укрепи по десния бряг на река Дунав, за да защити руските части, които ще се укрепят, за да не се допусне евентуална намеса от турска страна..."

Тук трябва да отбележим положителната роля на Михалаки Георгиев и Димитър Златаров - личности, свързани с обществения живот на Видин. През това време те създават план на града, събират информация за разпръснатите укрепления, точното им позициониране, военните гарнизони. Тази информация е предадена в румънски ръце. Постепенно румънската армия успява да изтласква турската армия, като се укрепява по техни пунктове по река Дунав. След поредица от сражения, около селата Видбол, Търняне, Буковец и Рупци те са пред редутите на Смърдан. 

"Изет паша успява да разположи своите батальони на 5-6 км. извън Видин, с което при настъпването на тези редути, атаката е вече много по-сериозна... Изет паша е молен от румънците да се предаде, да предаде Видин, за да не страда цивилното население. Той отказва, изтъквайки, че няма султанска заповед. Междувременно на 31 януари 1878 година е сключено Одринското примирие - примирие между Руската империя и между Османската. Това, обаче, става достояние на 4 февруари. Артилерийският обстрел е прекратен, султанската заповед пристига във Видин едва на 23 февруари 1878 година... Тук, в града, остава турската администрация и една турска войскова част... Тук пристига 138-ми пехотен Болховски полк, който е ръководен от полковник Владимир Василиевич Бусе..." 


На 29 май 1879 година крал Карол пристига, посещава Смърданските редути и връщайки се в Румъния, той нарежда на Военното министерство да отпуснат средства, с които да се отдаде тази почит на загиналите за освобождението на нашата страна и извоюването на независимостта на Румъния. 

"Пет години по-късно са поставени два мраморни кръста, които отбелязват това събитие... Двадесет години по-късно, по инициатива на румънското правителства, с техни средства, построяват мавзолей в Гривица и два идентични паметника, които са в Смърдан и Оряхово."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05