Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в Мокреш издирва книгата за историята на селото

14
Снимка: радио Видин

Един ден преди 8 март екипът на Радио ВИДИН гостува в село Мокреш, община Вълчедръм. 

Разположението му е благоприятно - намира се в долина, на 19 км от Лом, на 7 км от Вълчедръм, на 50 км от Монтана. Землището заема близо 60 хиляди декара земя, които се обработват от големи арендатори. По-голяма част от нивите са на местните хора, които получават рента в края на годината. Не случайно се казва, че най-ценното и днес си остава земята. 

Селото се създава около 1830 година. В миналото е било доста голямо, като хората са работели основно в ТКЗС-то. Отглеждали са се животни, овощни дръвчета, зеленчуци. 

Селото има собствено селскостопанско летище. Днес жителите са около 600. Преобладават възрастните хора. Повечето местни са безработни, живеят на социални помощи, през лятото пътуват до чужбина, за да работят. 

Има няколко английски семейства, които живеят в селото. 



Основният проблем е безводието в селото и той съществува от години. 

Секретарят на читалището в селото Зоя Сотирова издирва книгата за историята на населеното място, която е изгубена. Изданието е особено ценно за културното средище.

"Опитваме се да намерим книжката "История на село Мокреш", за да може да я преиздадем. Нямаме я в читалището, някой я взе и не я върна. Имахме само един екземпляр. Затова си търся тази книга, за да я преиздадем отново. "

Зоя Сотирова разказа за живота в селото:

"Хората напускат масово, няма прехрана тук. През 2008 година е затворено училището... Днес сградата се руши. Имаме църква "Свети Никола" . Съборът ни е на 23 май, през 1856 година е осветена сградата на църквата и затова съборът ни е на тази дата... Църквата в Мокреш е обявена за паметник на културата. Днес съборът ни се отбелязва и тогава селото се пълни с народ и ни е драго на сърцето."

Народно читалище "Живот" в миналото е било жизнено, дейно, с много групи, певчески и танцови, днес продължава своята дейност в по-малък обем.

"Сградата на читалището е най-голяма. 1906 година е построено и първата поставена пиеса е "Ивайло" през 1907 година. Имало е женски и детски певчески хорове, оркестър, за съжаление, днес няма нищо. Трудно се събират децата, както и възрастните, има апатия към културните дейности. Имаме две групички с децата - коледари и лазарки."

Поп Пунчо от село Мокреш съставя дамаскина "Поппунчов сборник", съдържащ едно от първите копия на „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски. Произведението е трайно съхранено в солидна подвързия: корици от дърво, подплатени с тежка, приятна на цвят кафявочервеникава кожа. Подвързията е обвезана по периферията със златистожълта лъскава металическа сплав. И всичко върху нея - шарки, чертици, резки и точици е изкусно извезано от самия поп Пунчо. Сборникът е изключително добре запазен външно. 

Има паметна плоча в памет на поп  Пунчо, поставена е от учителското семейство Богданови от село Мокреш. 


На площада в Мокреш седят десетина мъже, пият кафе, пушат и обсъждат темите на деня и това, което ги вълнува. Разказват с болка за своето село, което според тях няма никакво  бъдеще. От 6 500 жители в миналото днес са около 600. Няма работа, няма перспектива, няма училище, няма старчески дом, за който се е говорило, че ще бъде направен в сградата на училището. Всичко, което е давало поминък, е разрушено и дотук. 

Смятат, че ако се премахнат социалните помощи ще намалее раждаемостта сред необразованите:  

"Как се живее? Не е много добре като без работа, без пари. Никаква работа няма... Някога имаше четири стопански двора... Хора няма... Няма нито млади, нито стари хора... Моите деца са из България, никой не е останал тук... Идват си един път в годината... Някога това беше най-хубавото село... Сега бабичката спи и през нощта ѝ крадат кокошките... Полицаят идва един път на три месеца... Няма как да се оправи това село... Всичко ни липсва, може много неща да се направят."

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00