Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата защитена специалност "Медицинска сестра" - надежда за преодоляване на дефицита в здравеопазването

Снимка: Асоциация на българските медицински сестри



По предложение на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев специалността "Медицинска сестра" ще бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление "Здравни грижи" и ще бъде освободена от такси за обучение. Мярката е насочена към преодоляване на проблема с недостига на кадри по специалността, като се предвижда да се прилага за всички новоприети студенти в редовна форма на обучение от следващата учебна година. Пред Радио Стара Загора министър Вълчев коментира:

"Ние имаме поне 50 % недостиг на медицински сестри. Различни са изчисленията, но общо взето те сочат, че на 100 души, които се пенсионират, ги заместват 45 млади хора, или че съотношението между медицински сестри и лекари трябва да бъде 2:1, а при нас е 0,9:1, което означава, че имаме поне 50 % недостиг. От това страдат лечебните заведения, но „топката“ е преди всичко в тях – те трябва да увеличат възнагражденията. Ние можем да увеличим приема, като вече сме го увеличавали през предишни години, но той е оставал незапълнен."

При запазване на утвърдения за учебната 2024/2025 година прием по специалност "Медицинска сестра" предложеният проект на постановление ще обхване общо до 1 000 студенти редовна форма на обучение, които ще бъдат приети в първи курс през учебната 2025/2026 година в 10 държавни висши училища и ще продължи да се прилага за всяка следваща година.
Общо 135 са медицинските специалисти във видинската болница и броят им не е достатъчен, коментира Владислава Славова, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Средната им възраст е над 50 години, а всяка втора медицинска сестра или акушерка работи на повече от едно работно място.
Според Владислава Славова предложението на образователното министерство професията "Медицинска сестра" да бъде обявена за защитена, няма да реши проблема с недостига на кадри.

"Към дата 1 февруари медицинските специалисти по здравни грижи, които работят във видинската болница, са 135. Това включва медицински сестри, 10 акушерки, рентгенови лаборанти, клинични лаборанти и рехабилитатори. Тази бройка за нашата болница е твърде малка. Средната възраст на персонала е над 50 години, което е доста показателно. Картината в нашата малка болница е такава, каквато е и в цялата страна. Това не е проблем от днес, не и от вчера – за него се знае в редица правителства назад, но се прави едно голямо нищо от всички, и смея да кажа, че проблемът се задълбочава."
  
Да чуем как се справят с недостига на мед. сестри в детското отделение на МБАЛ д-р "Стамен Илиев" в Монтана. Какви са причините за този наболял проблем в монтанската болница, ще разберем от Сибинка Нечкова, която е част от здравната система вече 38 години. Тя е старша мед. сестра от 28 години и председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в Монтана:

"Половината от завършилите специалисти по здравни грижи нямат желание да практикуват професията, най-вече в болничната помощ, което води до сериозен дефицит на кадри и до невъзможност за прилагане на милосърдие, което е в основата на нашата професия. Ние не сме само да правим назначения; основата на нашата професия е милосърдието — да сме близо до пациентите, да разговаряме с тях, да усещаме тяхната болка, а това при липса на кадри и натовареност на персонала е почти невъзможно. През времето, в което съм медицинска сестра, от 30 медицински сестри ние останахме 11, половината от които са работещи пенсионери. Всичко е свързано с ниското заплащане, натовареността, отговорността и неоценяването на нашата професия, което до голяма степен отказва младите хора да я изберат, а тя е хуманна и важна за здравето на нацията. Разбира се, не така стоят нещата в големите клиники и големите градове, както и в частните болници — там заплащането е много по-добро, но в малките болници това е проблем. Ако има остойностяване, медицински стандарти по здравни грижи, стартова заплата от поне три минимални заплати и повишаване престижа на нашата професия, аз съм сигурна, че много млади хора ще я изберат, защото с това ние осигуряваме здравето на хората, а няма по-важно от здравето", допълни още Сибинка Нечкова.

По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00