Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

Снимка: Pixabay

На 14 март отбелязваме Световния ден на съня. Целта е на този ден да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората. Според множество изследвания на специалисти осемчасовият сън е оптималната норма, при която човек би следвало да се чувства в добра кондиция за да посрещне ежедневните си дейности. Според други изследвания, 7 часа също биха били достатъчни. При всички положения едно е ясно, липсата на сън е вредна за здравето, също така когато човек не се наспи, той не е пълноценен и страда от липсата на енергия. 

За важността на съня потърсихме мнението на видинчани. Според тях сънят е неизменна част от това човек да е здрав и в настроение.

"Много е важен сънят, човек си почива, цялото тяло, абсолютно всичко, успокоява се. 8 часа са нормални, за да се чувства човек пълноценен... Най-често пречи на съня ми шумът, живеем много хора и просто... Не спя много добре, като се замисля за нещо лошо и не спя. Важен е сънят, като съм се наспала съм добре, имам енергия за всичко, приятно ми е... Като тийнейджър се спи повече, няма проблеми тогава, всичко мама и тати прави... На денонощие спя 5, 6 часа, толкова, гледам телевизия, гледам мачове. Ставам в 5:00 ч. събуждам се, достатъчно... Аз имам спокоен сън, живея на село, когато ида в града винаги се притеснявам малко и съм малко неспокоен..."

За да имаме добър сън, както и видинчани споделиха, е необходимо да сме спокойни, както се казва, в мир със себе си. Има много съвети за добър сън, но разбира се при всеки човек е строго индивидуално. Според експертите идеалната поза за добър сън е по гръб. От американската Национална фондация за съня обаче отчитат, че по гръб спят едва осем процента от хората. Този начин на спане осигурява максимална почивка в неутрално положение за главата, шията и гърба. Позата по гръб е препоръчителна и срещу гастроезофагеален рефлукс - хранително разстройство, засягащо пръстена на мускула между езофагуса (хранопровод) и стомаха. Спането по гръб не е препоръчително за хора, които страдат от сънна апнея - частично или пълно преустановяване на дишането по време на сън. За качествения сън може да допринесе куркумата, която има многобройни ползи за здравето. Проучвания показват, че подправката, известна с противовъзпалителните и антиоксидантни свойства, намалява тревожността и подпомага качествения сън. 

Едно от заболяванията на съня, макар и рядко е нарколепсията. Нарколепсията е хронично неврологично заболяване, свързано с нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън – будност. Диагностицира се трудно и бавно, обясни Адриана Димитрова от Фондация ''Българска асоциация на пациентите с нарколепсия''. 

"...Симптомите са свързани на първо място с прекомерна дневна сънливост, започват да заспиват по всяко време буквално без контрол... Другият много характерен симптом при нарколепсията е така наречената катаплексия – това е едно специфично отпускане на тялото и мускулите при силна емоция... То също е без контрол... Много характерни за пациентите с нарколепсията са и халюцинациите, и сънната парализа. Това са в общи линии основните симптоми. Като придружаващи ги вследствие на неправилно диагностициране са много бързото натрупване на килограми и т.нар. автоматично поведение, то е свързано най-вече с прекомерната умора от това, че нямате качествен сън..."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15