Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

Снимка: Pixabay

На 14 март отбелязваме Световния ден на съня. Целта е на този ден да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората. Според множество изследвания на специалисти осемчасовият сън е оптималната норма, при която човек би следвало да се чувства в добра кондиция за да посрещне ежедневните си дейности. Според други изследвания, 7 часа също биха били достатъчни. При всички положения едно е ясно, липсата на сън е вредна за здравето, също така когато човек не се наспи, той не е пълноценен и страда от липсата на енергия. 

За важността на съня потърсихме мнението на видинчани. Според тях сънят е неизменна част от това човек да е здрав и в настроение.

"Много е важен сънят, човек си почива, цялото тяло, абсолютно всичко, успокоява се. 8 часа са нормални, за да се чувства човек пълноценен... Най-често пречи на съня ми шумът, живеем много хора и просто... Не спя много добре, като се замисля за нещо лошо и не спя. Важен е сънят, като съм се наспала съм добре, имам енергия за всичко, приятно ми е... Като тийнейджър се спи повече, няма проблеми тогава, всичко мама и тати прави... На денонощие спя 5, 6 часа, толкова, гледам телевизия, гледам мачове. Ставам в 5:00 ч. събуждам се, достатъчно... Аз имам спокоен сън, живея на село, когато ида в града винаги се притеснявам малко и съм малко неспокоен..."

За да имаме добър сън, както и видинчани споделиха, е необходимо да сме спокойни, както се казва, в мир със себе си. Има много съвети за добър сън, но разбира се при всеки човек е строго индивидуално. Според експертите идеалната поза за добър сън е по гръб. От американската Национална фондация за съня обаче отчитат, че по гръб спят едва осем процента от хората. Този начин на спане осигурява максимална почивка в неутрално положение за главата, шията и гърба. Позата по гръб е препоръчителна и срещу гастроезофагеален рефлукс - хранително разстройство, засягащо пръстена на мускула между езофагуса (хранопровод) и стомаха. Спането по гръб не е препоръчително за хора, които страдат от сънна апнея - частично или пълно преустановяване на дишането по време на сън. За качествения сън може да допринесе куркумата, която има многобройни ползи за здравето. Проучвания показват, че подправката, известна с противовъзпалителните и антиоксидантни свойства, намалява тревожността и подпомага качествения сън. 

Едно от заболяванията на съня, макар и рядко е нарколепсията. Нарколепсията е хронично неврологично заболяване, свързано с нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън – будност. Диагностицира се трудно и бавно, обясни Адриана Димитрова от Фондация ''Българска асоциация на пациентите с нарколепсия''. 

"...Симптомите са свързани на първо място с прекомерна дневна сънливост, започват да заспиват по всяко време буквално без контрол... Другият много характерен симптом при нарколепсията е така наречената катаплексия – това е едно специфично отпускане на тялото и мускулите при силна емоция... То също е без контрол... Много характерни за пациентите с нарколепсията са и халюцинациите, и сънната парализа. Това са в общи линии основните симптоми. Като придружаващи ги вследствие на неправилно диагностициране са много бързото натрупване на килограми и т.нар. автоматично поведение, то е свързано най-вече с прекомерната умора от това, че нямате качествен сън..."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11