Прошката е важна част от живота ни, която често забравяме или подценяваме. Тя не е само за другите хора, които ни нараняват, но и за нас самите. Често сме склонни да бъдем твърде строги със себе си и да се наказваме за грешки, които сме направили. Въпреки това, прошката е необходима, за да можем да се освободим от тежестта на миналото и да продължим напред.
Когато се обърнем назад и виждаме грешките си, често си задаваме въпроса "защо не постъпих по различен начин?" или "защо не направих това по-добре?“. Тези въпроси могат да ни тормозят и да ни държат затворени в миналото. Но важно е да си напомним, че никой не е съвършен. Всички правим грешки и важното е да се учим от тях. Ако не си простим, просто оставяме тежестта на тези грешки да ни държи назад, да ни пречи да бъдем в мир със себе си.
Прошката към другите също не е лесна. Когато някой ни нарани или обиди, може да почувстваме, че не можем да му простим, защото вярваме, че това ще означава да се предадем или да приемем нещо несправедливо. Но всъщност, прошката не е за другия човек, тя е за нас самите. Прошката ни освобождава, дава ни възможността да не носим повече болката и обидата в сърцето си. Тя не е да забравим или да оправдаем нечие поведение, а да спрем да носим тежестта на болката, която ни е причинена.
"Прошката е съзнателен акт на освобождаване от негативни чувства, такива като гняв, вина, обида, и това да простим на себе си със сигурност намалява нашето самоосъждане и повишава самосъстраданието ни. Докато прошката към другите пък води до едни доста по-здравословни взаимоотношения и, бих казала, една емоционална лекота, а на психично ниво тя със сигурност намалява стреса, подобрява цялото ни емоционално благополучие и дори допринася за едно по-добро физическо здраве", казва психологът Теди Генова.
Прошката към себе си може да бъде дори по-трудна. Често се чувстваме виновни за неща, които сме направили или не, и е лесно да се потопим в самокритика и самонаказание. Но важното е да разберем, че никой не е съвършен. Да си простим означава да си дадем шанс да се учим и да растем. Не трябва да се наказваме за миналото, защото това само ще ни задържи там, без да ни позволи да се развиваме. Всеки прави грешки, но важното е да се учим от тях и да вървим напред.
Прошката ни позволява да излекуваме раните, които носим, и да се отворим за нови възможности за щастие и мир в живота си.
В крайна сметка, прошката е не само дар за другите, но и за нас самите. Тя е начин да живеем по-освободено, без да носим тежестта на миналото. Това ни позволява да бъдем по-смирени, по-разбиращи и, най-важното, по-щастливи.
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..
Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров. За новото назначение говори кметът на община..
Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..
Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. Какво представлява..
Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..