Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

| Интервю
Снимка: фейсбук



Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като изживеят истински моменти на село, благодарение на старите ни баби и дядовци. Във всяко издание млади участници имаха възможност да научат нещо ново за занаяти, забравени традиции и ежедневието на българската провинция. Риалитито се радваше на огромен зрителски интерес и беше много добре прието от публиката. Много хора, особено млади, проявяваха искрен интерес да се включат в тези активности, като ежедневно са получавали съобщения с предложения за участие и желание да се запознаят с автентичната българска култура. Въпреки че проектът беше подкрепен със спечелен грант, който позволи създаването на първоначалните епизоди, след изчерпване на средствата, проектът временно спря. В същото време Тони и Ивайло са били натоварени с други задължения, включително завършването на висшето си образование, което забави развитието на идеята.

Съвсем наскоро, обаче, Тони усеща, че е дошъл моментът, в който този проект може да прерасне в нещо много по-мащабно и значимо - платформа, която да позволи на всеки човек да изпита същите преживявания, през които са минавали участниците в риалитито. Платформата "При Роднотое, за да предложи на хората не просто традиционни туристически дестинации, а автентични културни преживявания, които ще ви отведат отвъд масовия туризъм. Всеки потребител може да избере своята активност - дали ще прави сирене, ще плете чорапи, ще се включи в традиционен празник или фестивал в някое българско село. Важно е да се почувства част от нещо по-голямо и да създаде спомени, които не могат да бъдат преживени в големите туристически атракции.

"При Родното“ може да ви отведе на пътешествие през културните и човешките корени на България, разказва още Антонина Лозанова:

"Идеята е да направим така, че културният обмен между възрастното поколение и хората, които се интересуват от култура, традиции и обичаи, да се случва по-лесно. Платформата се казва „При родното“, отново има тази аналогия с родното и природата, защото те са взаимно свързани и няма как да избягаме от тях. В средата на април ни предстоят срещи с инвеститори, кандидатстваме на няколко предприемачески конкурса и се надяваме, че отнякъде ще намерим финансиране, което да ни спомогне да изградим платформата с всички функционалности, които тя трябва да има. Човек да посочи къде иска да отиде, базирано на ценовия диапазон, който той определя, и според неговите интереси и активности. По този начин занаятчиите и местните творци ще станат по-видими не само за националната публика, а и за чуждестранната."

Идеята за платформата прегръщат във видинското село Неговановци, което вече е било част от риалитито, в предишните години. Преживяването, което те предлагат е участие в традиционния Празник на носията, който се провежда ежегодно там. А както включва тази активност разбираме сега от Мариана Димитрова, секретар на читалището в селото:

"Много се зарадвахме на самата дейност, която тези деца искат да развиват. Страшно много сме развълнувани, че точно в Неговановци дойдоха, при нас има много хора, които обичат да показват това, което правят, и най-вече искат да го предадат. Първото нещо, което ще направим за този човек, който е от градско населено място, е да го облечем в една влашка народна носия. Знаете много добре, че като етнос ние се определяме като власи, много са ни интересни носиите. Ще го научим на нашите хора, ще му покажем местните ястия, които всяка една самодейка приготвя и носи на мегдана в този ден. Мисля, че ще остане доста впечатлен от самото събитие."

 
"При Родното" не е просто платформа, а мост между младите и старите поколения, между съвременното и традиционното, между хората, които искат да опознаят автентичността на българската култура и тези, които все още я съхраняват и предават с любов. Тя предлага не само изживявания, но и възможности за подкрепа на локалните общности и местни майстори. Това е проект, който ще ви вдъхнови да откриете истинските истории на България, да се срещнете с хора, които пазят и предават занаяти и традиции и да се потопите в един свят, който малко хора успяват да опознаят. Очаквайте специални събития, вдъхновяващи преживявания и много повече, които ще направят всяко ваше пътешествие наистина незабравимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25

Определиха видинските представители за събора в Копривщица

Певци, танцьори, инструменталисти и притежатели на автентични народни носии ще представят Видинска област на Националния събор на народното творчество в Копривщица . Общо 8 населени места ще изпратят свои участници, стана ясно след регионалния преглед, проведен през почивните дни на сцената на фолклорния събор "Жива вода" край село Орешец...

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Ламята от улица "Войтешка" с премиера във Видин

Една история за доброто ще разкаже с премиерния си спектакъл видинският куклен театър. "Ламята от улица "Войтешка" по Карел Чапек е дело на режисьора Елица Петкова и творческия екип, с който тя от години работи - сценографите Ива Гикова и Ивайло Николов, и композитора Пламен Петков. Това е първият им проект на видинска сцена.  "Много искаме..

публикувано на 02.07.25 в 15:00
Паметник на скърбящия воин във Видин, посветен на загиналите в Сръбско-българската война.

Предлагат Видин за "Град на българската бойна слава"

Видин да бъде обявен за "Град на българската бойна слава" . Предложението е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев и на общинския съветник Калин Виденов и е внесено за разглеждане в местния парламент. Поводът е навършването на 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война от 1885 г., в..

публикувано на 02.07.25 в 14:00

Честваме Деня на спортния журналист

Днес, 2 юли, отбелязваме Международния ден на спортния журналист. Честването води началото си от 1994 г., когато се навършват 70 години от създаването на Международната асоциация на спортните журналисти.  Малко хора знаят, че България е сред съучредителите на световната организация през далечната 1924 г., а българин е избран за член на..

публикувано на 02.07.25 в 13:53

Обсъжда се създаването на спортно училище във Видин

Бившето VII  Основно училище "Христо Ботев"  във Видин да бъде превърнато в спортно учебно заведение . Това предложи на последната редовна сесия на Общинския съвет  Милен Милчев от партия "Има такъв народ". Идеята за това се заражда още преди години: "Всъщност идеята е от мой колега, който е общински съветник в Пазарджик - олимпийския..

публикувано на 01.07.25 в 16:00

Повече от 100 екзотични екземпляри са регистрирани в екоинспекцията в Монтана

В екологичното законодателство на България са регламентирани забрани са отглеждане на различни животни от частни лица. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана, която отговаря и за област Видин, следи за спазването на тези забрани. Като регионална структура на Министерството на околната среда и водите провежда политиката..

публикувано на 01.07.25 в 15:42