Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

| Интервю
Снимка: фейсбук



Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като изживеят истински моменти на село, благодарение на старите ни баби и дядовци. Във всяко издание млади участници имаха възможност да научат нещо ново за занаяти, забравени традиции и ежедневието на българската провинция. Риалитито се радваше на огромен зрителски интерес и беше много добре прието от публиката. Много хора, особено млади, проявяваха искрен интерес да се включат в тези активности, като ежедневно са получавали съобщения с предложения за участие и желание да се запознаят с автентичната българска култура. Въпреки че проектът беше подкрепен със спечелен грант, който позволи създаването на първоначалните епизоди, след изчерпване на средствата, проектът временно спря. В същото време Тони и Ивайло са били натоварени с други задължения, включително завършването на висшето си образование, което забави развитието на идеята.

Съвсем наскоро, обаче, Тони усеща, че е дошъл моментът, в който този проект може да прерасне в нещо много по-мащабно и значимо - платформа, която да позволи на всеки човек да изпита същите преживявания, през които са минавали участниците в риалитито. Платформата "При Роднотое, за да предложи на хората не просто традиционни туристически дестинации, а автентични културни преживявания, които ще ви отведат отвъд масовия туризъм. Всеки потребител може да избере своята активност - дали ще прави сирене, ще плете чорапи, ще се включи в традиционен празник или фестивал в някое българско село. Важно е да се почувства част от нещо по-голямо и да създаде спомени, които не могат да бъдат преживени в големите туристически атракции.

"При Родното“ може да ви отведе на пътешествие през културните и човешките корени на България, разказва още Антонина Лозанова:

"Идеята е да направим така, че културният обмен между възрастното поколение и хората, които се интересуват от култура, традиции и обичаи, да се случва по-лесно. Платформата се казва „При родното“, отново има тази аналогия с родното и природата, защото те са взаимно свързани и няма как да избягаме от тях. В средата на април ни предстоят срещи с инвеститори, кандидатстваме на няколко предприемачески конкурса и се надяваме, че отнякъде ще намерим финансиране, което да ни спомогне да изградим платформата с всички функционалности, които тя трябва да има. Човек да посочи къде иска да отиде, базирано на ценовия диапазон, който той определя, и според неговите интереси и активности. По този начин занаятчиите и местните творци ще станат по-видими не само за националната публика, а и за чуждестранната."

Идеята за платформата прегръщат във видинското село Неговановци, което вече е било част от риалитито, в предишните години. Преживяването, което те предлагат е участие в традиционния Празник на носията, който се провежда ежегодно там. А както включва тази активност разбираме сега от Мариана Димитрова, секретар на читалището в селото:

"Много се зарадвахме на самата дейност, която тези деца искат да развиват. Страшно много сме развълнувани, че точно в Неговановци дойдоха, при нас има много хора, които обичат да показват това, което правят, и най-вече искат да го предадат. Първото нещо, което ще направим за този човек, който е от градско населено място, е да го облечем в една влашка народна носия. Знаете много добре, че като етнос ние се определяме като власи, много са ни интересни носиите. Ще го научим на нашите хора, ще му покажем местните ястия, които всяка една самодейка приготвя и носи на мегдана в този ден. Мисля, че ще остане доста впечатлен от самото събитие."

 
"При Родното" не е просто платформа, а мост между младите и старите поколения, между съвременното и традиционното, между хората, които искат да опознаят автентичността на българската култура и тези, които все още я съхраняват и предават с любов. Тя предлага не само изживявания, но и възможности за подкрепа на локалните общности и местни майстори. Това е проект, който ще ви вдъхнови да откриете истинските истории на България, да се срещнете с хора, които пазят и предават занаяти и традиции и да се потопите в един свят, който малко хора успяват да опознаят. Очаквайте специални събития, вдъхновяващи преживявания и много повече, които ще направят всяко ваше пътешествие наистина незабравимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30