Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

10
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол. 

Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно попада на снимка, на която е показана рисунка със сол. Техниката го впечатлява изключително много и скоро след това прави първите си опити в соленото изкуство. Любопитен факт е, че още веднага нещата се получават и той усеща, че иска да се занимава с тази техника и в бъдеще. Само сол обаче не е достатъчна, необходимо е човек да притежава търпение и талант, за да може правилно да пресъздаде пропорциите на лицето, като не пропуска нито един от малките детайли.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Предимно портрети рисувам, защото от много малък ми харесва да пресъздавам лицата на хората, емоциите и някак си там съм усетил, че ми е силата и това, което искам да правя. Има моменти, когато избирам хора, които по някакъв начин са ме докоснали - дали с музика, дали с филм, дали с отношение, дали с жест. Друг път пък избирам от самата снимка, защото има много интересни снимки, които са много добре заснети, има много хубава светлосянка и това ме провокира да искам да го пресъздам. Хубавото е, че с времето успях да направя така, че човек да може да си поръча солен портрет, аз да го запазя, да го сложа в рамка, за да може човек да го закачи на стената и да си има уникален солен портрет."

За да запази картините си, Денис Алиев прилага специална техника, в която използва авто лак. Първите картини, съхранени по този начин, са създадени преди 8-9 години. 

Портретите, които талантливият художник рисува, обикновено са с размери 30 на 40 см. Най-големият му "солен" портрет е 4 на 4 метра. Рисува го в парка в Долни Дъбник. По-трудно се рисуват малките, обясни творецът.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Трудно е, защото със самата сол се рисува много трудно и много пипкаво. Самата сол е много жива, много шава и много трудно в малки пространства се правят детайли. Докато в по-голямоно пространство имаш повече свобода на работа."

Денис е рисувал портрети на Христо Ботев, Васил Левски, цар Фердинанд и куп други исторически личности. Герои на нашето време също са вдъхновявали "соления" артист. Сред тях са Доналд Тръмп и Владимир Путин. Актьорът Жан Клод ван Дам толкова много харесал соления си портрет, че го публикувал на своята интернет страница. 

Друг любопитен момент е, че талантливият художник не се ограничава, а непрекъснато открива нови материали и техники, като рисуване с чук върху стъкло например.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
 В началото на неговия път в изкуството обаче е музиката. Правил е рап бийтове за Спенс и NDOE, с Радослав Гергов пък създават песента "Заслушай се", която е в подкрепа на глухото общество у нас.

"Музиката има все по-малко място в работата ми, защото много повече започнах да се занимавам  със соленето изкуство и с времето искам да показвам на хората различни нови методи за рисуване. Рисувал съм с дрехи, с шоколад върху филия, като в последно време започнах да правя и портрети от стъкло. Портретите се рисуват с чук. Взимам едно стъкло, което е триплекс, не е обикновено стъкло, за да може, когато удрям с чука, според счупванията на стъклото аз започвам да изграждам образ. Получава се много впечатляващо, много интересно като изкуство и като начин да покажеш на хората нещо различно."



Денис Алиев казва, че изкуството е като движеща сила. На него е разчитал и му е помагало да преодолее трудните житейски ситуации, зарежда го с нова енергия.
Снимка: Личен архив на Денис Алиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Летни преходи във Врачанския Балкан

Два излета организира Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" през юли. Преходите са съобразени с горещото време и маршрутът минава през гори и в близост до водоизточници.  На 13 юли, неделя, ще има еднодневен излет до пещерата Леденика. Следващият преход е двудневен- 26 и 27 юли. "В тези горещи дни пещерите са едни от..

публикувано на 10.07.25 в 16:37

"Светлинките" от Видин сред селектираните за събора в Копривщица

Детски танцов състав "Светлинките" при народно читалище "Светъл ден" Видин е избран за участие в Националния събор на народното творчество, който ще се проведе през август в Копривщица. Това ще бъде второто представяне на състава на този голям форум, обясни Йоана Ванкова от творческия екип на читалище "Светъл ден". "23 деца от нашите три състава..

публикувано на 10.07.25 в 16:09

Традиционен фолклорен фестивал организират в Бели извор

Тридневен фолклорен фестивал организират за 13-а година във врачанското село Бели извор. Програмата на "Бели нощи 2025" включва множество музикални и танцови изпълнения. Празникът ще бъде открит тази вечер, 10 юли, от 20 часа с концерт на оркестър "Славяни". На 11 юли от 20 часа е предвиден концерт на Мими Иванова и Развигор Попов. На 12 юли, в..

публикувано на 10.07.25 в 15:55

Защо намаляват пеперудите

Пеперудите показват колко здрава е една екосистема. Тези насекоми са сред най-чувствителните към климата живи същества - затоплянето нарушава ритъма им на живот и заплашва съществуването им. Около 9% от видовете са застрашени от изчезване в Европа, а 31% имат намаляващи популации. В България са установени 215 вида пеперуди, от които 46 са..

публикувано на 10.07.25 в 15:54

"ПроменениТЕ" през обектива на Владимир Бичев и Радич Банев

Изложбата "ПроменениТЕ - за живота след приемната грижа“ беше открита във Видин. Графичният дизайн е на младия автор Александър Банев, а през обектива на двама талантливи фотографи - Владимир Бичев и Радич Банев, оживяват историите на младежите, напуснали приемната грижа, които са на прага на напълно нов етап в живота си. Това са истории на..

публикувано на 10.07.25 в 15:44

Облекчава ли трафика новото кръгово кръстовище във Видин

Ново кръгово кръстовище изградиха във Видин. То се намира на булеварда, между жилищните комплекси "Гео Милев" и "Панония". Там, преди неговото изграждане, е имало концентрация на пътнотранспортни произшествия. Основната цел на новата организация на движението на това кръстовище е да бъде ограничена скоростта на преминаващите автомобили и да се повиши..

публикувано на 10.07.25 в 11:13

Започва десетото издание на "Vola Open Air"

Във Враца започва десетото юбилейно издание на музикалния фестивал "Vola Open Air" . Младежкото събитие по традиция се провежда в подножието на историческия връх Околчица във Врачанския балкан, а повече за програмата сподели Цветослав Йонов, който е организатор на събитието: "Ние сме избрали най-впечатляващите за нас артисти през годините да..

публикувано на 10.07.25 в 11:00