Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

10
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол. 

Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно попада на снимка, на която е показана рисунка със сол. Техниката го впечатлява изключително много и скоро след това прави първите си опити в соленото изкуство. Любопитен факт е, че още веднага нещата се получават и той усеща, че иска да се занимава с тази техника и в бъдеще. Само сол обаче не е достатъчна, необходимо е човек да притежава търпение и талант, за да може правилно да пресъздаде пропорциите на лицето, като не пропуска нито един от малките детайли.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Предимно портрети рисувам, защото от много малък ми харесва да пресъздавам лицата на хората, емоциите и някак си там съм усетил, че ми е силата и това, което искам да правя. Има моменти, когато избирам хора, които по някакъв начин са ме докоснали - дали с музика, дали с филм, дали с отношение, дали с жест. Друг път пък избирам от самата снимка, защото има много интересни снимки, които са много добре заснети, има много хубава светлосянка и това ме провокира да искам да го пресъздам. Хубавото е, че с времето успях да направя така, че човек да може да си поръча солен портрет, аз да го запазя, да го сложа в рамка, за да може човек да го закачи на стената и да си има уникален солен портрет."

За да запази картините си, Денис Алиев прилага специална техника, в която използва авто лак. Първите картини, съхранени по този начин, са създадени преди 8-9 години. 

Портретите, които талантливият художник рисува, обикновено са с размери 30 на 40 см. Най-големият му "солен" портрет е 4 на 4 метра. Рисува го в парка в Долни Дъбник. По-трудно се рисуват малките, обясни творецът.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Трудно е, защото със самата сол се рисува много трудно и много пипкаво. Самата сол е много жива, много шава и много трудно в малки пространства се правят детайли. Докато в по-голямоно пространство имаш повече свобода на работа."

Денис е рисувал портрети на Христо Ботев, Васил Левски, цар Фердинанд и куп други исторически личности. Герои на нашето време също са вдъхновявали "соления" артист. Сред тях са Доналд Тръмп и Владимир Путин. Актьорът Жан Клод ван Дам толкова много харесал соления си портрет, че го публикувал на своята интернет страница. 

Друг любопитен момент е, че талантливият художник не се ограничава, а непрекъснато открива нови материали и техники, като рисуване с чук върху стъкло например.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
 В началото на неговия път в изкуството обаче е музиката. Правил е рап бийтове за Спенс и NDOE, с Радослав Гергов пък създават песента "Заслушай се", която е в подкрепа на глухото общество у нас.

"Музиката има все по-малко място в работата ми, защото много повече започнах да се занимавам  със соленето изкуство и с времето искам да показвам на хората различни нови методи за рисуване. Рисувал съм с дрехи, с шоколад върху филия, като в последно време започнах да правя и портрети от стъкло. Портретите се рисуват с чук. Взимам едно стъкло, което е триплекс, не е обикновено стъкло, за да може, когато удрям с чука, според счупванията на стъклото аз започвам да изграждам образ. Получава се много впечатляващо, много интересно като изкуство и като начин да покажеш на хората нещо различно."



Денис Алиев казва, че изкуството е като движеща сила. На него е разчитал и му е помагало да преодолее трудните житейски ситуации, зарежда го с нова енергия.
Снимка: Личен архив на Денис Алиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 06 юли 2025 година

Сигурно вече мислите за отпуски, море, планина или за друго любимо място за почивка. Аз пък все още мисля за  „Неделник“ . Днес ви потяпам в нещо шарено и пъстро. От Берковица до Враца. В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс „Аз съм българче", а той е част от проявите от инициативите в  Берковица  за официалното..

публикувано на 06.07.25 в 17:15

"Не съм достоен да влезеш под покрива ми"

Намираме се в Четвърта неделя след Петдесетница , в която си припомняме за великите благоволения на Бог към падналото човечество и се усилваме в любов към Него и Неговото Евангелие. "Господ е казал: " Аз съм вратата: който влезе през Мене, ще се спаси и ще влезе, и ще излезе, и паша ще намери" /Иоан 10:9/. Но малко са хората, които..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

10 години "Събота вечер" в ефира на Радио Видин

Едно от най-устойчивите и обичани вечерни предавания на Радио Видин – "Събота вечер" – навършва 10 години. Специалното юбилейно издание ще бъде излъчено на 5 юли, събота , веднага след новините в 20 часа.  Автор и водещ на предаването от самото начало е Валери Димитров , а "Събота вечер" е част от авторската линия на радиото – " Свободна..

публикувано на 04.07.25 в 16:50

Кои са "Изкривените"?

Романът „Нощна смяна във Фреди: Изкривените“ от Кира Брийд- Райсли и създателя на видеоигри Скот Коутън развива продължението на историята от „Сребърните очи“, за която вече разказахме. Втората книга от поредицата, писана по култовите хорър игри „Пет нощи във Фреди“. След като едва не е загинала от ръцете на психопата Дейв Милър, Чарли..

публикувано на 04.07.25 в 16:30

Млади лекари със стипендии от Общината, ако специализират във Видин

На фона на недостига на медици и протестите на млади лекари и специализанти в страната с искане за достойно заплащане на труда им, във Видин предлагат решение. От Общината осигуряват стипендии за медици, които специализират и ще останат да работят в болницата в града.  Д-р Елизабет Маркова, която специализира гастроентерология и д-р..

публикувано на 04.07.25 в 15:58
Инспектор Петя Борисова

Полицейски инспектор Петя Борисова: Нашата професия е обществено значима

Утре, 5 юли, служителите от Министерството на вътрешните работи празнуват своя професионален празник. Това е едно от първите министерства, създадено след Освобождението на България и възстановяването на българската държавност. На 5 юли 1879 година княз Александър Батенберг подписва Указ № 1 за създаване на Министерство на вътрешните..

публикувано на 04.07.25 в 15:30
Калин Виденов

Калин Виденов: Местната власт във Видин е без опозиция, но все някой им е виновен

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 04.07.25 в 15:11