Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

| Анализ
Снимка: колаж на РАДИО ВИДИН


Пълна забрана на мобилните телефони в училище е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена тревожност.

В ОУ "Иван Вазов" във Видин от няколко години има практика телефоните на учениците от 1-ви до 3-ти клас да не се допускат на територията на училището, като част от усилията за намаляване на зависимостта от технологиите и за създаване на по-социална и фокусирана учебна среда, в която децата могат да се концентрират върху учението и взаимодействието помежду си. Посетихме училището, за да се срещнем с по-малките ученици. Първо обсъдихме пълната забрана на мобилни телефони в училище с класния ръководител, Людмила Станчева, която е начален учител, с 36 години опит, а 1-ви "б" клас е последният ѝ випуск.

"От години, вече трети випуск, с който работя в това училище, и с родителите се разбираме, че няма да има изобщо телефони. Децата нямат телефони, нямат гривни – това е нещо, което ги отвлича от това да могат да се социализират в междучасието. Да могат да се приготвят за следващия час, те са много мънички, трябва им време да закусят, да отидат до тоалетната, да си приготвят учебника и да могат един с друг да контактуват. В четвърти клас им позволяваме да имат телефони, които са изключени от сутринта до обяд, защото те си ходят вече сами, докато от 1-ви до 3-ти клас обикновено идват да ги взимат родителите. Телефоните им не се изваждат изобщо в междучасието. Мисля, че им трябва един месец да свикнат, че в училище няма такава занимавка."

Учениците в 1-ви "б" клас споделиха своето мнение по темата:

"Не искам да имам телефон в училище, защото е много вредно за очите... Никога не трябва да има телефони в училище, защото ти вреди на очите, те разсейват повече и не можеш да четеш... Не трябва да имаме телефони, защото можем да си гледаме в него по време на часа и да не запомним нищо."

След това отидохме и при по-големите ученици, за да разговаряме с Росица Денева, преподавател по математика в 6-ти клас, както и по физика и астрономия в 7-ми клас. Тя е учител повече от 40 години.

"Както виждате, практиката в нашето училище е, когато учениците дойдат сутрин за учебни часове, да ги прибират на съответните места. В случая видяхте шкафа, който се заключва при по-големите, седмокласниците, за да не се изкушават. При по-малките, в пети и шести клас, има специални места – кутии, в които се съхраняват. Децата вече са свикнали да не ги използват, защото те не са им нужни в пряката учебна дейност, но моето лично мнение е, че децата трябва да идват с телефон на училище, да го поставят на съответното място, да не се ползва в училище, след което да си тръгнат от училище със своя телефон, за да няма притеснение на родителя. Той трябва да има непрекъснато достъп и информация къде се намира неговото дете, за да не се притеснява."

Разбира се, нямаше как да не попитаме и учениците от 7-ми клас дали телефоните им липсват и съгласни ли са с отнемането им по време на час.

"По време на час, според мен, не ни липсва това, защото по време на час трябва да учим и те трябва да са в шкафа или на място, обозначено за телефони... Според мен не би трябвало да махнат изцяло телефоните, защото ще са ни нужни по време на междучасието. Може да ни бъдат нужни понякога, за да звъннем на родител."

Множеството положителни ефекти, които се наблюдават в училищата, които вече прилагат подобни мерки, говорят сами за себе си. Според проучване, проведено в Нидерландия, след забраната на мобилни телефони в час от 2024 година, 40% от учениците намират междучасията за по-приятни, а 1/5 се чувстват по-малко разсеяни по време на час. Това проучване потвърждава, че когато учениците са освободени от изкушението на телефоните, тяхната ангажираност в учебния процес нараства, а социалното им взаимодействие и концентрацията се подобряват. Може би скоро и други български училища ще последват примера на ОУ "Иван Вазов".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30