Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Снимка: Архив, БНР


Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време. Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренастрои към промяната на температурите от вчера, то е подложено и на още един стрес тест, а именно - преместването на часовниците с един час напред.


Резките метеорологични промени и смяната на часовото време се отразяват негативно върху организма на човек. Като добавим към това и днешния забързан начин на живот, една такава промяна оказва много голямо влияние върху психическото, физическото здраве и работоспособността на хората. Увеличените нива на стрес, липсата на достатъчно сън и време за пълноценна почивка натоварват психиката. За това как влияе тази промяна и какво можем да направим, за да минем по-безпроблемно през този период разговаряхме с д-р Ягодинка Ценкова, общопрактикуващ лекар. Според нея най-засегнати са хронично болните и по-чувствителните хора:


"По-голямо влияние може да усетят пациентите с хронични проблеми, тъй като там те имат една настройка на организма, към колко часа си взимат лекарствата, как ги взимат и всичко това оказва влияние, в резултат на което някои може да имат по-високо кръвно, някои може да имат сърцебиене, някои пациенти се чувстват и по-уморени. Времето за свикване към новия режим е различно, има хора, които са много чувствителни към такива промени, при тях може да има нарушения на съня, което може да продължи дори и месец... Можем винаги да пием витамини, то е желателно в този период. Първото, което е да спазваме все пак някакъв режим -  режим на сън, режим на хранене, режим на работа, а витамините винаги са от полза."


Някои проучвания свързват смяната на времето с повишен риск от сърдечно-съдови проблеми, особено инфаркт, в дните непосредствено след преместването на стрелките. Макар ефектът да е краткотраен, той е показателен за това колко чувствителен е организмът ни към промените в ритъма на живот. 

И докато още се водят дебати по това дали трябва, защото така се пести електроенергия и имаме повече слънчеви часове, или не трябва, защото оказва неблагоприятни последици върху организма ни, повечето хора са скептични към тази промяна. 

За това как влияе на организма ни смяната на часа и подкрепят ли видинчани лятното и зимното часово време проверих с анкета:

"Да, няма проблем със смяната, но аз преди няколко дена дойдох от държава с два часа разлика и не съм усетила... Не се отразява много добре, специално на по-малките, имат проблем със ставането, аз съм свикнала. Според мен категорично не трябва да сменяме времето, то вече се работи непрекъснато, от всякъде, така че идеята, с която са въвели това лятно часово време, вече е безпредметна... Мен не ми харесва, пречи ми. Тъкмо сме свикнали на едното и предпочитам да е по-светло зимата... Моето лично мнение, че не си заслужава, в много държави това вече не се прави....Не съм съгласна, защото така спя по-малко. Чувствам се уморена и недоспала... И на мен ми влияе по същия начин - изморена съм, спи ми се. Не подкрепям смяната на времето."

Повече може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00