Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

8
Снимка: Архив: НЧ "Развитие"

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век. Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков, уредник отдел "Най-нова история" към Регионалния исторически музей във Враца.

"Още едно време, когато бабата на Димитър Шонев го е карала по черквите, когато е запеел, останалите хора започвали да плачат - такъв ангелски глас е имал той. Още от малък си е личало, че музиката ще го съпътства в живота." 

След падането на царския режим и установяването на комунистическата партия на 9 септември 1944 година, когато Димитър Шонев току-що е приключил своето авиаторско образование, той е обявен за враг на комунистическата власт, защото е царски офицер. Това се отразява негативно неговото по-нататъшно развитие, защото царските офицери биват неглижирани, понякога репресирани и новата власт няма никакво доверие към тях, разказва още Велик Клюнков:

"След като завършва своето образование и Втората световна война приключва, Димитър Шонев е изпратен да работи във военното летище на Горна Оряховица. През 1948 година настъпва още един обрат в живота му - уволняват го и той отива за кратко да пее във Военния ансамбъл в София, след което се прибира в родната Враца, където е назначен да работи в едно художествено ателие към Промкомбината."

Докато работи в ателието, Димитър Шонев продължава да пее, дори се включва в тогавашния врачански хор "Орфей":


"Хорът е създаден от група ентусиасти, които решават през 1953 година да създадат Врачанска самодейна опера. Това се случва благодарение на съгласието на тогавашната власт и ентусиазма на Димитър Шонев и компания. През времето Димитър Шонев е бил и директор на тази опера, но по-известен е с това, че той играе главната роля в почти всяка една постановка. Прави над 20 роли... В по-късен етап от своя живот Шонев започва да се отдава на рисуването, като основен мотив в творбите му са Враца и регионът. Те му носят множество награди и отличия."



Малко след като става почетен гражданин на Враца, на 30 декември 2000 година Димитър Шонев приключва своя земен път. Голям е приносът му за музиката, изкуството и културата. Той оставя на града част от себе си в неговите творби. 

Личността на Димитър Шонев ще бъде представена в 36-то издание на Зимните четения, които организира Историческият музей във Враца. На 9 април в малката зала на Художествената галерия "Иван Фунев", от 17:00 часа, уредникът Велик Клюнков ще представи темата "Врачанското музикално общество през втората половина на ХХ век", в която граждани и гости на града ще могат да научат повече за бележития врачанин.


Повече по темата, може да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55