Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Враца разцъфва с първия Фестивал на цветята "Цветна пролет"

3
Снимка: Община Враца

Враца ще посрещне Цветница с първия у нас Фестивал на цветята "Цветна пролет". В събитието ще участват 25 флористи от цялата страна. Те ще декорират с цветните си творби пешеходния център на града. Предвидена е и богата съпътстваща програма с работилници за цветя от хартия, балони и други материали.

Фестивалът ще покаже и най-красивите цветя на Враца, които според организаторите от Общината, са децата. Те ще дефилират облечени като цветя в карнавално шествие по централната пешеходна улица. Цветното събитие започва от днес и до края на другата седмица. Разказва нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.

От година на година Общинската управа във Враца вдига естетическата летва на великденската украса в града. Има я на много места в градския център, но по традиция празничният декор триумфираше на централния градски площад. Миналата година там разтля опашка от естествени цветя 9-метров паун с тяло от изящна метална решетка. Паунът беше избран неслучайно като раннохристиянски символ на безсмъртието на душата и възкресението.

За този Великден очарованието на празничната украса няма да бъде само красив декор, а ще се превърне в жизнерадостно събитие. Враца ще посрещне Цветница и Възкресение Христово с фестивал на цветята "Цветна пролет", който започва от днес. Врачанският кмет Калин Каменов:

"Враца ще се превърне в жива цветна картина с декорации, които са с мащаб някои от тях над 2-3 метра, които ще бъдат разположени в целия град."

Тази година 25 флористи от цялата страна ще разгърнат уменията и фантазията си, за да преобразят с цветя и цветове пешеходния градски център.

Във фестивала на цветята врачани ще могат да се включат не само като развълнувани съзерцатели на флоралното изкуство, но и като активни участници, посочи кметът Калин Каменов.

"Централната пешеходна зона ще бъде преобразена с десетки инсталации и фигури от живи цветя и растения, сътворени от най-добрите флористи и декоратори в България, като една част от тези живи растения впоследствие ще бъдат засадени в парковите зони и кварталите в нашия град."

Това са врачански сладкари и кулинари, които по атрактивен начин ще предлагат своите вкусотии, някои от които с ядливи цветя. 

Фестивалът "Цветна пролет" ще покаже и най-красивите цветя на Враца.

"В рамките на фестивала "Цветна пролет" предстои да има и карнавално шествие, в което ще се включат най-малките от всички детски градини в града."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 9 май 2025 година

Най-старото видинско училище СУ "Цар Симеон Велики" отбеляза 143-тата годишнина от своето основаване и  патронен празник  днес.  Тържеството по случай двойния празник се проведе пред централния вход на учебното заведение. Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8-и..

публикувано на 09.05.25 в 18:00

Децата в Кула нарисуваха в каква Европа мечтаят да живеят

Народно Читалище  "Просвета-1882", гр.Кула отбеляза Деня на Европа - 9 май с празнична викторина с децата от начален етап на СУ "Васил Левски" в града. От читалището бяха подготвили игри на европейска тематика. Балони, слънца, сърца, небе, многоцветни дъги, хванати за ръце деца, знамена на България и Европа – това са вижданията на младите..

публикувано на 09.05.25 в 16:49

Отбелязаха 65 години от създаването на Държавен архив - Видин

С откриването на документална изложба Държавен архив - Видин отбеляза 65 години от създаването си. Със заповед от 10 май 1960 година е назначен първият ръководител на държавен архив Видин Петър Пешев и това е датата, от която започва дейността на институцията, каза началникът на отдела на Държавна агенция "Архиви" във Видин Йорданка Костова ...

публикувано на 09.05.25 в 16:46

Започна строителството на сгради за здравно-социални услуги в село Горна Вереница

С водосвет, отслужен от отец Николай бе направена първата копка за строителството на две нови сгради и един център за резистентна грижа и специализирана подкрепа на хора с увреждания и техните семейства в село Горна Вереница , община Монтана, съобщават от общинската администрация. На тържественото откриване на строежа присъстваха кметът на Монтана..

публикувано на 09.05.25 в 16:33

Продължават ремонтите по участъци с чести катастрофи в Северозапада

Продължава ремонтирането на настилката в отсечки от републиканската пътна мрежа, включени в Плана за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, съобщават от Пътната агенция. Предприетите дейности са в изпълнение на мерките, заложени в Плана, който включва общо 36 трасета. Целта е да се заостри вниманието на шофьорите и..

публикувано на 09.05.25 в 16:20
НВП Видински митрополит Пахомий

Видинският митрополит ще отслужи литургия в село Гаганица

Видинският митрополит Пахомий ще оглави Божествената света литургия в храм "Св. вмчк. Георги Победоносец" в монтанското село Гаганица. Службата ще е утре, 10 май, от 8:30 часа, обясни за Радио ВИДИН Пламен Гергов , който е един от инициаторите за възраждането на църквата.  "Имаме хора от Софийската епархия, от град Русе. Ще бъде извършен водосвет..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

Община Хайредин ще разполага с близо 10 милиона лева през 2025 г.

Бюджетът на община Хайредин ще бъде почти 10 милиона лева, това реши мнозинството в местния парламент. За държавни дейности са предвидени над 7,1 млн. лв., за дофинансирани държавни дейности – над 2,7 млн. лв., а капиталовата програма е за 590 200 лв. За снегопочистване са отделени 125 200 лв. В предложената от кмета Тодор Алексиев финансова рамка..

публикувано на 09.05.25 в 15:38