Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

7
Снимка: Радио Видин

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада на селото, продължава да е силно замърсена от мина "Бор", намираща се нагоре по реката в Сърбия. 

Селото се намира на 4 км от общинския център Брегово и на 32 км от областния център Видин. Справка сочи, че 30% от улиците му са асфалтирани, а останалите са посипани с баластра. Проблемът е, че асфалтирането се е случило преди десетилетия, а времето е нанесло своите следи не само върху тяхното състояние. 

Днес Балей има отрицателен прираст на населението, като голяма част от младите хора са във Видин или в по-големите градове, а така също и в чужбина. Както навсякъде в този район по течението на Тимок, се говори както български, така и влашки език. 

Големият масив земя между Тимок и Дунав (местността Ливез), близостта на селото до Брегово и  международния път за Сърбия, както и двете реки, дават възможност за развитие на земеделието и туризма. Липсата на средства и кадри обаче, унищожават тази възможност. 

В близост до Балей има проведени разкопки на непроучено римско селище. През 70-те и 80-те години Румен Катинчаров провежда разкопки на селище от бронзовата и ранножелязаната епохи в непосредствена близост до селото. То принадлежи на т. нар. Култура на инкрустираната керамика разпространена по течението на р. Дунав. Напоследък археологическите проучвания бяха подновени след случайното откриване на некропола на селището. Праисторическото поселение възниква преди около 3 600 години и е обитавано около четири столетия. Археолозите намират добре запазени предмети. На обекта попаднали случайно местни хора при изкопни дейности в двора на къща.

Богатото минало на Балей продължава в не толкова богато настояще. Всеизвестен факт е, че районът не се развива добре през последните десетилетия, хората имат много проблеми, коментира ситуацията днес кметът Тереза Григорова

"Хората си имат своите изисквания за живота в селото. Каквото можем- помагаме. Тук нищо не е правено по инфраструктурата  нито за миналата година, нито за тази. Общината няма достатъчно средства. Парите са малко, заплатите също. Селото се нуждае най-вече от ремонт на уличната мрежа. Това е и един от основните ни проблеми. 

В Балей живеят около 200 човека. Работа няма. Само едни три защитени жилища имаме, където може да се намери работа. Два магазина има в селото, но там си работят собствениците, не са наети други работници. Имаме и двама земеделски производители. При единия работят 5-6 човека, при другия- двама. Имаме и един зеленчукопроизводител, който сади домати, чушки и зеле... Навремето тук е имало зеленчукова градина, в която са работели много от жителите на Балей. Продукцията е изнасяна дори в чужбина. Имахме и кооперация, но тогава в годините след 1989 унищожиха всичко- и кравефермата, и кооперацията, и всичко. Раздадоха на хората на кой каквото се полага и така. 

От селото има доста хора с роднини в съседна Сърбия, но тези връзки вече почти са забравени. При близки вече не ходим, но пък ходим по техните магазини. Там е по-евтино. Иначе и тук, и там има много неща, но цените при тях са по-ниски. При това е и по-близо, отколкото да пазаруваме от Видин... 

В селото пенсионерите са повече отколкото младите хора. Младите са в големите градове или в чужбина. За възрастните какво да кажа. Част от тях са си наели лични асистенти за да им помагат, на други им карат топъл обяд от Брегово. Трудно е за пенсионерите, защото лекар и аптека има в Брегово, а не всички имат собствен превоз. Проблем имаме и с междуселищния транспорт..."

Подробности за живота в Балей, цялото интервю с кмета Тереза Григоврова и анкета с местни жители - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45