Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Георгиева: "Аз избирам Белоградчик!"

| Интервю
Снимка: личен архив



Днес ви разказваме още една от онези истории, които носят надежда. История за осъзнат избор и за мечта, която не се простира в далечни светове, а е насочена право към родния край. Представям ви Гергана Георгиева - едно младо, но изключително целеустремено момиче, едва на 19 години, което вече е взело някои от най-важните житейски решения. 

Гери е родена в Белоградчик и завършва гимназията там само преди година. Първоначално насочва поглед към Свищов, но скоро усеща, че сърцето ѝ тегли другаде - към Пловдив, град, който от дете я вдъхновява. Там записва задочно специалността "Регионално развитие", защото е напълно наясно с нещо, което мнозина на тази възраст тепърва ще откриват - иска да се върне в родния си край и да работи за него. Не просто да живее в Белоградчик, а да бъде част от неговата промяна. Изборът ѝ не е случаен, нито временен. Гери знае, че ако искаме Северозападът да има бъдеще, това ще стане само с хора, които вярват в него и остават. Или се завръщат. А тя избира да остане - осъзнато, с план и с огромно желание да бъде двигател на развитие, а не просто свидетел на бавно затихване. Произхожда от скромно семейство, в което още от малка ѝ предават най-същественото - че добротата, трудолюбието и почтеността са по-важни от всичко друго. Тези уроци тя носи със себе си навсякъде. И точно те ѝ дават опора да мечтае не само за личен успех, а и за общностен напредък. 

"Когато отидох в големия град, се сблъсках с много нови неща, тъй като допреди това си бях в Белоградчик. Докато още живеех там, ми дойде идеята, че искам да си отворя магазинче. Реших, че искам да бъде в Белоградчик, защото когато градчето е по-мъничко, може би има някаква надежда за по-бърза реализация. Реално имах възможност да го направя където и да било, но тук "камъкът си тежи на мястото". Както има плюсове, така има и минуси за малкия град. От една страна е по-добре, тъй като има по-малко магазини и възможност за повече клиенти. От друга страна, ако няма хора, също може да няма клиенти. Трудностите винаги ги е имало и винаги ще ги има, но ако сме решени, че трябва да го направим, никога не трябва да се отказваме. Затова винаги давам един съвет,  че когато човек има някаква цел, не трябва да се отказва от нея, колкото и да е труден пътят. Доста от хората около мен ми казваха, че няма да успея, че ще се проваля, че е много трудно. Но аз съм много благодарна на моите родители и на моите приятели - те винаги ми даваха кураж и никога не ме оставяха да се откажа. Помагали са ми с всичко, докато успях да отворя магазина, и до ден днешен продължават да ми помагат", разказва Гергана.


Рядко срещаме млади хора, които още на 19 години имат толкова ясна визия за бъдещето си - и още по-рядко срещаме такива, които свързват личното си развитие с това на региона, от който произхождат. Гери е от този нов вид млади хора - които не бягат от Северозапада, а се връщат към него. Не защото са принудени, а защото избират. И ако някой ден Белоградчик изглежда по-добре, има по-жив дух и повече смисъл за младите, няма да е случайно. Ще е благодарение на хора като Гери - които се прибират у дома не само за да останат, а за да променят. Защото понякога, за да тръгнеш напред, първо трябва да се върнеш там, откъдето си тръгнал. А такива истории не просто вдъхновяват - те градят бъдеще.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15