Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производител: Яйцата за Великден няма да поскъпват

Снимка: Радио ВИДИН

Спокоен изглежда пазарът преди Великден, а според експерти не се забелязват драстични промени в цените на най-търсените продукти- агнешко месо и яйца. Въпреки многократно поскъпналите консумативи, българските яйца ще запазят досегашната си цена, а дефицит няма да има. Това каза в "Земята, която ни храни" Олег Прокопиев, управител на птицевъдния комбинат в Мизия:

"Няма да има промени в цените, на много места има и промоции. България е голям производител на яйца, регионален, не можем да се сравняваме с Полша и Украйна, но задоволяваме вътрешния пазар, а с 20-30 % и свръхзадоволяваме и изнасяме..."

Износът е предимно за Гърция, Кипър, а през Германия и Швеция за Америка, каза Олег Прокопиев и допълни, че тази година ще има по-малко внесени яйца, защото католическият и християнският Великден съвпадат, а основният внос обикновено е от Полша.   

Най-големият бич за птицевъдите е птичият грип, при който се наблюдава 100 % смъртност при кокошевите птици. Надеждата за бранша е, че във Франция вече се разработва ваксина и се очаква разрешение за употреба. Друг проблем е, че Европейският съюз постоянно налага нови изисквания за хуманно отношение при отглеждане на птиците и според последните изисквания се забранява клетъчното отглеждане- точно за такова преди десетина години в птицекомбината в Мизия са инвестирани не малко пари. 

"Оборудване за стотици милиони евро сега трябва да бъде изхвърлено, а има годност поне 30-35 години- смятайте какви загуби ще бъдат... Искат до 2030 година да преоборудваме отново. Сега модерното е волиери- в хале са, но са свободни птици- обикалят ядат, снасят, макар че най-чистото отглеждане и най-добрите яйца се добиват от клетки- не може да се цапа, яйцата излизат веднага, всичко е контролирано- храна, вода сън- всичко е по график... "

Иначе за изхранването на кокошките в птицекомбината се използва предимно собствено зърно, купуват се само добавки, соев шрот и кюспе. Въпреки повсеместното поскъпване на всички консумативи, цените на яйцата не са променяни от две години, каза Олег Прокопиев и обясни как се формира цената на яйцата:

"Около 30% от цените на яйцата са ДДС-то, опаковката, кашона, етикета и транспорта. И ако едно яйце излиза от производител на 30 ст., себестойността му е 18-19 ст., всичко нагоре са опаковки, етикети, изисквания, транспорти... От производител излиза в рамките на 27-30 ст., в зависимост от категорията на яйцето, а в търговската верига, знаете колко е... Цената при нас не е променяна от 2 години, в същото време заплатите се вдигат, тока се вдига... Всичко това се отразява, но това е пазарът..."  


По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11