Традициите и обичаите в България при православните християни на Великден датират още от древността. В първите дни на Страстната седмица се прави почистване на дома. Сряда, четвъртък и петък са дни, в които не се работи. На Велики четвъртък по традиция се боядисват яйцата, които във Видинско наричат перашки. Първото боядисано яйце задължително е червено, символизиращо възкресението и кръвта на Исус. Най-възрастната жена в семейството боядисва първото яйце и прави кръстен знак на челата на децата и натрива бузките им, за да са здрави и румени през цялата година. След това яйцето се слага пред домашната икона или някъде в дома. На Велики Четвъртък има и обичай да се подновява квас, което става с билки в тестото. Великден е семеен празник и повечето хора в България се събират с роднините си, а на празничната трапеза задължително присъстват агнешко месо, перашки и козунак, а на Велика съботa, точно в полунощ, църквата се обикаля за здраве. Върви се със свещ в ръка три пъти около храма, защото число три е израз на Света Троица. Къде ще прекарат свелите празници видинчани и спазват ли всички традиции, разказаха видинчани:
"Аз ще съм със семейството, на село, те си живеят на село, там ще се съберем цялата рода. Яйца, да задължително боядисваме. Козунак има, но не си го месим ние, агнето за Гергьовден по-скоро... Вкъщи ще си бъдем във Видин. Със семейството ще го празнуваме. Днес няма да боядисваме, бабите ще боядисват, ние най-вероятно в събота. Печем агне, чукаме се с яйца, с първото червено яйце слагаме на децата да са здрави през цялата година...Спазвам всички традиции във връзка с този празник. Боядисването на яйцата, ходенето на църква, минаването под плащеницата утре, така че със сигурност ще ги правя и тази година."
В България има много католически общности. Една от тях е в белослатинското село Бърдарски геран, където повечето жители са католици. За традициите при тях и разликите между католическия и православния Великден разказва председателят на читалището в селото Ирина Босилкова:
"Ходим на църква в събота вечерта, пали се огънят пред църквата, като единствената разлика е, че православните обикалят църквата със свещичките, а при нас, влизаме в изгасена църква със свещичките. На следващия ден, когато е Великден, ставаме рано и отиваме на сутрешна литургия, като на нея всичко, което сме приготвили за трапезата, празничната, слагаме по-малко в едни кошници, които кошници се освещават в църквата и когато се приберем по домовете си, всеки член от семейството трябва да си вземе по малко от това, което е осветено за здраве. На празничната трапеза при нас не е специфично да слагаме агнешко месо. Ние си имаме наши традиционни ястия, които приготвяме."
Повече за разликите може да чуете в звуковия файл.
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..