Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Снимка: БГНЕС



Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден от седмицата носи специално име: Светли понеделник, Светли вторник и т.н., като всяка литургия е посветена на радостта от победата над смъртта и възраждането на живота. 
Църквата нарича вторият ден на Великден -  "благоприятно начало".  Възкръсналият Божи Син Иисус Христос открива нови хоризонти за човека и неговия вътрешен свят.
За настроенията, посланията и особеностите на тези празнични дни ето какво казват врачани:

"Най-много ми харесва това, че сякаш всичко се обновява, сякаш започваш с нови сили, с нова любов, с нова вяра...Имайте вяра, имайте надежда в Христово възкресение, изпълнете се със светлина, и с обич, защото там дето има място за светлина, няма място за тъмнина, и там дето има любов, няма място за страх."

Да наречем "братя" и тези, които ни ненавиждат, да си простим един на друг, да се прегърнем един друг и всичко това заради Възкресението. За това особено отчетливо зове Църквата във Великденските дни на тържество, а то озарява всички дни през седмицата след великия празник, наречена "Светла". 

"Това е най-светлия период, който се празнува през годишния кръг на празниците в Светата православна църква и това е така, защото празнуваме наистина най-големия празник - Възкресение Христово - победата на живота над смъртта, победата на светлината над тъмнината и този празник подобаващо се отбелязва от църквата и с богослужението, и с украсата- всичко това допринася да се изживее подобаващо пасхалната радост", каза врачанският митрополит Григорий. 

По традиция в Светлата седмица хората си разменят поздрави с думите "Христос воскресе!" - "Воистина воскресе!", продължават да се чукат с боядисани яйца и често се посещават роднини, съседи и приятели - за да се сподели празника и да се пренесе усещането за надежда, светлина и ново начало.
В миналото, особено в селата, Светлата седмица е било време и за народни веселия - хората излизали на мегданите, правели се хора, организирали се събори, млади и стари се радвали на пролетта, на живота и на надеждата. Смята се също, че през Светлата седмица вратите на Рая остават отворени, а молитвите стигат по-бързо до Бога. Поради това в много краища на България хората не предприемат тежки задачи, не започват нова работа в понеделника след Великден, а посвещават тези дни на духовно пречистване и спокойствие. Светлата седмица е не просто период след Великден. Това е време за равносметка, благодарност и ново начало - когато можем да бъдем по-добри, по-смирени и по-съзнателни. Нека тези дни ни напомнят, че светлината не е само около нас, а и в нас.
По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00