Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Укоримо е, че Президентството търси политически ефект чрез това свое действие

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Хубавото от тази ситуация, е че започва наистина реален разговор за ползите от европейската валута

Снимка: БНР

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН заявиха, че ще гласуват "за" референдума, но не защото са против въвеждането на европейската валута, а защото подкрепят допитванията до народа. "За" ще гласуват и от "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Крум Зарков - секретар по правните въпроси на държавния глава, пък подаде оставка в знак на несъгласие с предложението, което определя като конституционно недопустим въпрос.

"Това е търсен ефект от президента Радев. Дали ще бъде успешен? Този въпрос е риторичен, защото освен технологично, че има проблем с неговата формулировка, има и проблем с противоконституционност. Конституционният съд се е произнесъл отдавна по този въпрос и сега би следвало Народното събрание да отхвърли това негово действие. Въпросите за референдум трябва да бъдат задавани много внимателно, експертно и детайлно, защото понякога издават непрофесионалност и несериозност. Формулировката на този въпрос издава, че се е действало малко непрофесионално, бързало се е и като съпоставим с деня, в който беше съобщено, мисля, че политическата кариера на г-н Радев ще претърпи определени щети, но предстои да видим." Това коментира в "Посоките на делника" по Радио Видин изпълнителният директор на агенция "Галъп интернешънъл болкан" д-р Петко Петков и добави:

"Президентската институция е по-различна от останалите, по-представителна, мажоритарна и тя трябва да бъде по-балансирана в своите изказвания, отсъждания, действия, а виждате, че в момента г-н Радев се опитва да инициира въпрос за референдум, който е противоконституционен, т.е. изпадаме в хипотезата, че една от най-важните институции в българското държавно устройство, се опитва да зададе априори противоконституционен въпрос. Това е доста обидно за българското общество и не случайно един от юридическите експерти на президента подаде своята оставка. Т.е. една държавна институция търси политически ефект чрез своето действие. Това е укоримо. Ако е случайно и е плод на някакво недоразумение или дори глупост, е едно на ръка, но от друга страна, ако се търси политически дивидент от това, също доста хипотези биха се разгърнали. Предстои в бъдещите дни да се развие това действие. Обществото е леко объркано - г-н Радев само преди няколко седмици говореше други неща, свързани с еврозоната, сега говори категорично обратното. Т.е. необходимо е време обществото да осмисли казаното от това политическо лице."

Според социолога не са изключени и протестни действия срещу или в подкрепа на предложеното от президента Радев.

"Това дойде доста удобно за либералната общност, като нов враг. Бяха се поизчерпали вече с врага, който си бяха измислили в лицето на Делян Пеевски. Може би сега ще потърсят политически дивидент да нападнат Румен Радев по един или друг начин. Може да има протести и в обратната посока. Тази група в българското общество е много малка и тя ще опита да се сплоти. Може да опита да вменява на българското общество страхове, защото това е най-лесният начин в политиката да разрушиш нещо. Българските политици обаче трябва да се фокусират върху това да обясняват на обществото, че последствията от влизането в еврозоната са положителни. Да се опитват с нормални икономически аргументи да обяснят това." 

Курсът на развитие - пълноправно членство в ЕС, който бе поставен пред българското общество с много широк консенсус преди 20 години, продължава да е валиден, каза още Петков.

"Български политици през тези години обаче с насаждане на страх се опитваха да вменят доста сериозен евроскептицизъм, но все пак влизането ни в ЕС беше последната висша цел, която успяхме заедно като българи да постигнем и трябва да си спомняме това с хубаво. Българското общество пожела сам да влезе в ЕС, защото това е най-големият, сигурен, стабилен икономически и държавнически форум."

Петко Петков смята, че българските политици понякога изпитват трудност да обясняват на пръв поглед елементарни неща, като ползите от членството в еврозоната.

"Още от влизането ни в ЕС този разговор трябваше да продължи с това какво ще се случи с българската валута. Още при подписването на договора беше ясно, че ние ще приемем единната европейска валута, именно за да сме пълноценна част от този единен финансов пазар. Ако беше подходено по начин, че това ще повиши дори нашето национално самочувствие, ако беше обърнат разговорът върху положителните страни, този дебат сега нямаше да се води. Стар минус на българските политици е, че не обясняват много неща, а мислят, че априори те са известни на обществото. Това не е така - във всяко едно общество има групи, които се страхуват, не са достатъчно информирани, особено по икономически теми, и трябва да има повече разяснителни кампании и обяснения. Хубавото е, че дори заради тези събития сега е времето да започнем наистина реален разговор относно ползите от европейската валута."

Твърде черно-бяло звучи твърдението, че спорът за еврото е сблъсък Изток-Запад, смята социологът.

"Хората, които желаят да бъде въведено еврото в България, са по-скоро хората, които искат България да бъде силна, стабилна и нормално управлявана държава. Докато хората, които имат интерес България да не бъде част от еврозоната, са по-скоро хора с тактически умения, които желаят да има нестабилност. Българските кризи винаги са били съпътствани от финансови проблеми, т.е. ако имаме стабилна финансова система, българските политически кризи ще бъдат доста по-малко. Заради това такива политически играчи преценяват, че е по-добре да имаме рискована финансова система, от която може да се генерира политическа нестабилност, отколкото да имаме стабилна финансова система, с която ще можем да растем и българското общество да се интересува, както е в нормалните държави, все по-малко от политика, а да си гледа ежедневните неща."

Според социолога правителството в момента е стабилно.

"Макар и понякога да изглежда нелогично, правителството стои доста стабилно и има добра политическа подкрепа в 51-вия парламент. В момента всички казват, че вместо АПС ДПС-Ново начало вече подкрепя властта, но да не забравяме, че ПП-ДБ с поведението си също подкрепят правителството. В определени ситуации може да се окаже, че дори "Възраждане" може да подкрепи настоящото правителство по определени политики. Т.е. правителството се радва на доста добър комфорт, въпреки че на хартия е правителство на малцинството. Опозицията е раздробена, няма обща цел и не знае как да се позиционира. Този "подарък" от г-н Радев в петък допълнително стабилизира правителството, защото то трябва да бъде сплотено и да удържи на този натиск, за да изведе България до общата цел - еврозоната. Всъщност доста благоприятно се съчетават за него действията и от опозицията, и от г-н президента."

Политическата обстановка у нас вече се нормализира след поредицата от предсрочни избори, смята Петков.

"След идването на това правителство, съставено от доста различни представители, българската политика започна своята нормализация и ако успее да устои на натиска от по-източните поводи за конфронтация, има хоризонт поне до президентските избори другата есен."

Повече по темата, както и коментар на външнополитическите теми, можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59