Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Сираково – малко, но задружно




Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.  Днес в него са останали около 180 жители. 

Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското господство (I-IV век) върху естествената височина  римляните изградили укрепление "Калето", чиито останки били сравнително добре запазени до края на миналия век. Селото е отбелязано с името Сириково в „Оригинална карта на Дунавска България и Балканът“ на Феликс Каниц от 1880 г.

Мястото, на което е Сираково, е с подпочвени изворни води, които се използват като основен водоизточник и населеното място има винаги питейна вода. Селото е развивало земеделие и животновъдство, ТКЗС е осигурявало работа за хората тук. Те са пътували и до Мизия, и до Козлодуй. Днес са останали двама човека, които гледат крави и стотина овце. 

Кметството се намира в бившата сграда на училището, което е строено през 1941 година. Тук се намира и пощенската станция. До него се издига красивата сграда на православния храм "Възнесение Господне", който е построен след 2000 година. 


Гриша Георгиев е на кметското място вече 13 години. Роден е тук, познава проблемите на селото, стреми се да помага на съселяните си. Местните хора са сплотени и си помагат, когато трябва да се обединяват около общите дела. Така заедно решават да строят православен храм, след което събират пари за камбана и сега правят стойка за нея, казва кметът:


"Те ме познават и аз ги познавам, затова се разбираме. Справяме се задружно, правим всичко заедно... Празникът ни е на Спасовден... Имаме бюджет, 700 лв. на месец... Почистихме гробищния парк, ние сами си го чистим на доброволни начала, 5-6 човека, достатъчно е. Разчитам на хората. Всеки по нещо допринася, овчарят дава овца за курбан, друг носи яйца и т.н. 

Имаме много англичани, изкупиха къщите. Не говорят български. Живеят тук, защото е спокойно... Има и млади хора, които живеят тук, помагат на родителите си. Имат оранжерия... Пътят ни е зле... Отделят се средства от капиталовите...

В селото има достатъчно вода, нямаме воден режим. В къщите има герани, и на чешмите също има вода. 

45 човека получават топъл обяд. Карат го от Борован. Имаме 6 човека асистенти, които гледат стари хора."

Клисарят Иван Иванов, който поддържа чистотата и реда в храма в селото и около него, дойде да ни отключи и да ни покаже църквата. Иконите вътре са не само от България, но и от чужбина. 



В село Сираково има няколко къщи, които са купени от англичани. Те са възрастни, на тях им харесва спокойствието тук, обяснява кметът Гриша Георгиев.

Инфраструктурата е един от основните проблеми в община Борован, пътят Сираково - Алтемир е в много лошо състояние, за улиците в селото се отделят средства от капиталовите разходи. Докато пътувахме към Сираково видяхме на определени места да се работи, но на парче, а това не е достатъчно. 

Срещам се и разговарям с местните жители, които седят на сянка и бистрят политиката, Според тях основният проблем е 3-километровият път Сираково -Алтемир, който води към Бяла Слатина и Плевен. 

Отиваме до конната база, където се срещаме с Любомир Комитски, който гледа 11 коне порода "Български спортен кон".

"От 14 години се занимавам с тази работа. Нашият спорт е много скъп, отглеждам ги за състезания, основно в България... Купуваме ги, българска порода са... Те са като хората, имат собствен характер... Най-добрият е Дракон, най-любопитният е Галакси, най-буйният е Файър, той е жребец и е буен... Идват две дечица - на 14 и на 17 години идват да яздят... Отглеждаме гълъбчета и малки кокошчици... Като мини ферма... Любимият ми кон е Файър, с него имаме много постижения, той прескача препятствия..."

 
Изследовател на Сираково е Иво Ниновски, доктор на науките и преподавател по география. Неговият род е от селото, за което е написал две книги. Преди 12 години, през 2012 година, със собствени средства успява да осъществи своята мечта  - излиза първата му книга "Село Сираково - опит за историко-географско изследване". Книгата излиза от печат на Петковден, точно когато е съборът на селото. Един труд, който включва материали и информация, събирани над 20 години. След издаването на тази книга, решава да издаде още една, в която да направи задълбочено проучване на съществуващите и изчезналите родове в селото. 

Ето какво пише Иво Ниновски за причината, която го подтиква да напише двете книги за село Сираково:

"Затова побързах, доколкото е възможно, да събера, съхраня и запиша тази информация, защото „написаното остава, а казаното отлита" заедно с този, който го е казал. Знанията отмират заедно със своите носители - възрастните хора, на които също им е разказвано и след тяхната смърт, незаинтересоваността на младите води до забравата и изгубване на родовата и народната памет! Затова нека четем и помним, а дано се намери и някой мой последовател, който да продължи и задълбочи труда ми, защото животът продължава и идват новите поколения, на които посвещавам своя труд!"

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45