Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли лек за демографския срив?

Снимка: Радио Видин

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява. По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души, област Монтана наброява близо 117 000 жители след спад с 1789 за година. Т.е. в цяла Северозападна България - на 10 300 квадратни километра площ, живеят малко повече от 330 000 души

През 2024 г. в страната са родени около 53 000 деца, с 3 769, или с 6.6% по-малко от предходната година. Броят на починалите българи през 2024 г. е двойно по-голям - 100 736, но пък е с 270 по-малко от 2023 година. През 2024 г. в резултат на отрицателния естествен прираст населението на страната е намаляло с 47 308 души. Наблюдава се обаче положителен механичен прираст, т.е. повече хора са дошли отвън да живеят в България, отколкото са напуснали страната. През 2024 г. 13 002 души са променили своя настоящ адрес от страната в чужбина. Лицата, които са сменили местоживеенето си от чужбина в България, включва български граждани, завърнали се в страната, както и граждани на други държави, получили разрешение или статут за пребиваване в страната. През 2024 г. 52 189 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България, или близо 40 000 повече от емигриралите. 

Учените предлагат от години решения на демографската криза, обаче политиците не ги чуват. Това отбеляза проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека:

"Преди 7 години ни възложиха един огромен проект, за да предложим политики за решаване на демографския проблем. Тогава разработихме изключително много политики във всички направления - раждаемост, смъртност, миграция, регионална политика и т.н. Това изследване и тези предложения намериха 100% покритие в медиите, това изследване беше представено и във всички министерства. За съжаление тогава започна политическата криза. Ние работим в момента с политици, които не мислят за демография, а мислят за това, че след няколко месеца може да има избори. Никой не се интересува от демография, защото резултатите от нея идват след 10, 20 или 30 години. Ние направихме много фокус групи, за да разберем какво искат хората, за да раждат повече деца. Резултатите в София са едни, искат например детски градини, в провинцията обаче са други - там искат икономика, искат транспорт, там искат болници. Т.е. всяко локално място има своите специфични проблеми, които трябва да бъдат разгледани сериозно, професионално, с мисъл за национална кауза. Има ли национална кауза? Няма национална кауза. Демографите бием камбаната всеки божи ден. Работата на политиците е да чуват. А аз нямам наблюдението, че там има разумна мисъл и желание да чуеш. Ти говориш и то излита в пространството..."

Поради липсата на държавна политика, Община Видин вече сама предприема конкретни мерки, за да овладее негативните демографски процеси.

"Една от важните политики, които няма да видите конкретно разписани в общинския бюджет, е, че заделяме стипендии за медицински сестри. Другото, което за първи път се прави, е сумата, която ще се изплаща на всеки специализант в нашата болница. Тази сума е в размер на 5000 лева и е в продължение на три години. Апелирам младите лекари от страната, които биха искали да специализират, да заповядат във видинската болница и ще получат апартамент и в продължение на три години по 5000 лева. В Русенския университет ще се открие и специалност "Медицинска сестра", което ние като Община ще подкрепяме. Друга политика, за която много се радвам, е, че сме заложили средства да поканим учени от БАН по темата раждаемост и прираст на населението. Демографията е най-тежкият проблем не само в общината, а и в областта, пък и в страната. Ние сме особено много сериозно засегнати и сме решили да организираме като Община първата такава научна конференция на темата "Какви политики и мерки да се предприемат". По този начин искаме да тръгнем по научен път и след това да си разработим програма, по която сами да действаме. Общината опитва сама да си решава проблемите, защото не забелязваме от държавата голямо внимание по тези теми...", посочи заместник-кметът на Община Видин Мартин Дончев.

Как да се справим с демографската криза в Северозападна България? Без сериозна държавна политика и местна активност не може да се обърне трендът, категорични са специалистите.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45