Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Ботев – минута тишина с безкрайна история

Ботевите дни във Враца: Вдъхновение за младите поколения

Снимка: Радио ВИДИН



Днес България отбелязва Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на Родината. Това е ден на преклонение пред онези, които с живота си написаха най-смелите редове от българската история. Втори юни е ден на тишина. Но и ден, в който вътрешният глас на паметта говори най-силно. В 12:00 на обяд сирените прекъсват ритъма на деня - за две минути. Само две. Но в тези минути се побира цяла история. Историята на хора, които не просто са живели, а са вярвали. Хора, които са избрали смъртта, за да ни има нас - днес, тук, свободни. Христо Ботев е не само поет, не само войвода. Той е символ - на бунт срещу несправедливостта, на смелост отвъд страха, на онова вечно „защо“ на човека, който не се примирява. Втори юни ни връща не просто към личността му, а към духа на цял един народ, който неведнъж е стискал зъби, падал, ставал и е вървял напред.

Днес мнозина се спряха, сведоха глава. Но дали всички наистина чуваме тази тишина? Защото паметта не е само минало - тя е отговорност. След сирените попитахме видинчани как се чувстват в този момент и за какво си мислят в тези минути на мълчание.

"Почувствах отдаване на почит за всички, които се бориха за нашето национално освобождение, за всички паднали герои. Не случайно днес е Денят на Ботев - най-големият революционер... Отдаваме почит и нашето уважение към тези хора, които са рискували живота си за хората, за държавата... Ние не сме достойни за наследници сега... Това, което току-що видях - онези дечица, как се изправиха – ме кара да вярвам, че сме достойни наследници, и така трябва да бъде. За жалост има и някои, които минаха, движеха се - това е неуважение към всички герои, които са си отдали кръвта и са оставили сирачета за тая, нашата свобода, която не всеки цени както трябва."


През последните шест дни с разнообразни събития във Враца беше отдадена почит на гениалния поет и революционер Христо Ботев. В програмата на Ботевите дни, както се наричат честванията, има традиционни прояви, в които участват не само врачани, но и хора на различни възрасти от цялата страна. Такава инициатива е националният литературен конкурс за ученици "Живеем в земята на Ботев". Конкурсът се организира от Центъра за работа с деца във Враца със съдействието на Националния дворец на децата и Министерството на образованието и науката. В 29-ото издание на конкурса тази година, близо 400 ученици от 27 области на страната участваха с 411 творби -есета и стихотворения. Награди - плакет и книга, има за всички отличени ученици, а на гимназистите се дава и едногодишна стипендия от образователното министерство за високи творчески успехи.

Литературният конкурс завърши с церемония във Враца в края на миналата седмица, на която бяха наградени победителите. С какво Ботев вдъхновява младите хора и тяхното перо днес? 

Деветокласничката Дарина, чиито корени са както от Козлодуй, така и от Враца, се е включила в конкурса със свое стихотворение:


"Ботев е голямо име в цяла България. Вдъхнови ме това, което е направил и че е пожертвал живота си. Заслужава да бъде чут и незабравен. Искам повече хора да разберат за делата, които са се вършели в миналото. Ботев за мен е човек, който се е пожертвал за българския народ. Младите хора в днешно време не осъзнават какво е направил той."


17-годишната Ирен от Ямбол е участвала в конкурса с есе:


"Това, че Христо Ботев е поел по този път, е много добре за всички нас. Това е героична постъпка, която няма как да се постигне в днешни дни – хората не могат да направят нещо такова. Трябва да се поклоним пред това! Много ми харесва начинът, по който пише. За повечето хора днес Ботев не е актуален. Хората не разбират историята зад него и например си го татуират, а дори не знаят какво значи за България."


Огнян, който е девети клас, е искал да разгледа Ботев в по-различна светлина:


"Кой е наистина Ботев, за какво точно се бори? Не в смисъла, който ни налагат на празници като днешния. "Комерсиалният" Ботев, с който всички си измиват ръцете. Предпочитам да го представям който е. Моят Ботев е този човек, който е дал всичко, което е имал, за свободата, за своята родина. Заложил е на кауза, която не дава нищо в замяна. Ботев доста често е идеализиран в наши дни, а не е почувстван, не е разбран."


Втори юни не е само ритуал. Това е миг на дълбоко събиране със себе си. Миг, в който питаме: "Достойни ли сме за това, което ни е оставено?"

Поклон пред Ботев. Поклон пред героите. Да помним - не защото така трябва, а защото без памет губим себе си.

По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04