Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Снимка: Архив

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват настоящата производствена активност като благоприятна, докато очакванията им за дейността през следващите три месеца са резервирани. Несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила продължават да са основните пречки за развитието на бизнеса, се посочва още в изследването. Преобладаващата част от мениджърите очакват продажните цени в промишлеността да останат без промяна през следващите три месеца. През юни съставният показател "бизнес климат в строителството" се повишава с 2.8 пункта, което се дължи на позитивните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. По тяхно мнение настоящата строителна активност е леко подобрена, като прогнозите им за следващите три месеца са дейността да се задържи на същото равнище. Основният фактор, затрудняващ дейността в сектора, е недостигът на работна сила, посочен от 43.2% от предприятията. На второ и трето място са несигурната икономическа среда и цените на материалите. Относно продажните цени в строителството мениджърите предвиждат известно увеличение през следващите три месеца. 

През юни съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се повишава с 3.0 пункта (от 12.4% на 15.4%), което се дължи на благоприятните оценки на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Позитивни са и мненията им относно настоящото търсене на услуги, докато очакванията за следващите три месеца се изместват към по-умерените мнения. Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал, обаче европейската индустрия върви надолу вече трета година. Проблемите са предизвикани от Зелената сделка, скъпата енергия и многото регулации. Българската индустрия е свързана с европейската и все още сме далече от това, което българската икономика може да постигне потенциално, посочи за БНР Васил Велев: 

"Ние продаваме в ЕС 2/3 от експорта. Въпреки всичките тези бравурни изказвания колко добре се развива българската икономика и как никога не сме били по-добре, ние сега сме на 90-95% от 2021 година по обеми промишлено производство. Ние имаме проблеми с европейската индустрия, предизвикани от Зелената сделка, скъпата енергия и многото регулации и всичко това трябва да го променяме на европейско равнище, но имаме и много задачи в България да решаваме, които са надградени върху европейските регулации. Ние сме далече от това, което потенциално българската икономика може да постигне при по-добро образование, насочено към пазара, при по-малко регулации и по-добре работещи институции."

Каква са нагласите на предприемачите в Северозапада и как се отразява сезонната заетост на икономическата среда? Разговаряхме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско-промишлена палата.

"В разговорите с нашите членове не мога да кажа, че се забелязва информация, която да говори за икономически растеж в региона или подобряване на ситуацията като цяло. Тук може да изключим туристическия бранш, като през последните месец -два, почти всички представители се хвалят с пълни хотели и ресторанти. Всички октанали са в затишие, свидетели сме на постоянен растеж на цените, дали заради еврозонато, дали поради някакви други причини и това само по себе си води до намаляване на консумациято от крайните потребители, така че за ръст трудно можем да говорим. Това, което дава статистическия институт е осреднена информация за предвидения растеж, който може би поради информацията, че България ще влезе в еврозоната, в момента се вдига с няколко пункта." 

Превръща ли се постепенно туризмът във водещ отрасъл за икономиката на Северозапада и мираж ли е тежката промишленост за този регион? Това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско-промишлена палата.

"В момента туризмът и селското стопанство са отраслите, които дърпат нашия район напред. Такива са и най-големите фирми, работещи в региона, които създават някакъв продукт. Не би трябвало да отхвърляме така лесно другата индустрия, но за съжаление всичко, което беше като бази знаем в какво състояние са. Нови такива фирми дай боже да се появят, но основният проблем пред тях ще си остават кадрите."

Според НСИ, в сравнение с предходния месец, през юни нараства делът на търговците на дребно, които очакват продажните цени в сектора да се повишат през следващите три месеца. 

Може ли Северозападът да разчита само на търговия, туризъм и селско стопанство? Това попитахме Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Най-вероятно някои виждат и в това хляб, но утре, ако някой поиска да си заточи мотиката, знае ли как да го направи, знае ли с какво? Това е нещо съвсем елементарно, да не говоря за по-сложни неща. Една ограда няма кой да ти направи, не говоря за дейности, които са в обсега на моята квалификация, свързана с инструменталната екипировка и гъвкавите автоматизирани-производствени системи. Ние в Северозапада трябва да ликвидираме ли тези дейности? Това е работа на държавата - тя прави стратегия да това каква индустрия, каква част от индустрията, какви кадри са необходими? За какво са ни училища и университети? Аз уважавам избора на всеки млад човек да изкарва повече пари с повече знания и интелект, само че трябват и бачкатори." - подчерта Иван Сергисов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45