Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В шуменското село Осмар пазят традициите си и рецептите за пелин

Според местните легенди 9 септември заварил селото с 10 милионери

4
Снимка: Свети места

В седмицата, когато всички български лозари и винари отидоха до лозята и зарязаха лозниците, в село Осмар бяха наградени най-добрите производители на осмарски наложен пелин. Празникът там продължи няколко дни и осмаряни приемаха гости до края на седмицата. 

Че Осмар не е село като село, си личи още с първите къщи - вдигнати на два ката, красиви, стегнати, просторни, а на най-горния етаж - красиво оформено балконче, някак напомнящо на дрезденски стил. Това било осмарският барок. Там осмаряни държели старите си ракли и било удобно да проветряват дрехите си, обяснява Анета Недялкова, секретар на Народно читалище “Съгласие 1882” в селото.

„Ако дойдете есенно време - гроздовете висят по асмите от началото на селото до края. Пред всяка къща има изградена асма с десертни сортове грозде. Никой осмарянин не си казва рецептата за пелин - каквото и да ви кажат винаги или спестяват нещо, или добавят нещо.“

Тази ревност към рецептата за пелина е разбираема, тъй като точно виното и посадъчният лозов материал са в основата на богатството на осмаряни. Разправят, че 9 септември ги сварил с повече от 10 милионери и се наложило да разкриват клон на банката, за да обръщат парите след поредната финансова реформа, а са само на десетина километра от Шумен. 

За всички осмаряни било ясно, че без просвета и образование нито виното ще става, нито ще се продава. Така веднага след Освобождението направили читалище. За историята му разказва председателят Ангел Христов. 

"Пет души с един поп вземат една каруца, отиват в Шумен, купуват чай, кафе и да купят още там - захар - за да може в килийното училище, което било в църквата, да изместят чиновете и да започнат да купуват книги, да се събират. И така, в 1882 г. е открито нашето читалище.“

В Осмар се събирал общински съвет на няколко села - Хан Крум, Кочово и Троица и всички съветници решили да дадат по 10 000 лева за читалището. Вдигнали го само за три години. Имало славни и тъжни моменти - тях припомня Ангел Христов.

„Преди пет години имаше само 7 баби. Сега имаме 107 самодейци. Първо започнахме с танцова група. Певческата група си съществуваше. След това направихме танцова група „Осмарос“. 

За мен читалището е кауза, споделя още Христов. Преди 22 години пожар сринал читалището. Започнали ремонт със собствени сили.

„Кандидатствахме по европроект по Програмата за развитие на селските райони. За съжаление получихме отказ", добавя Анета Недялкова. "Най-интересното е, че в графата за културна значимост имаме нула точки. А в същото време куриозното е, че сме едно от четирите читалища в цяла България, наградени с грамота от министъра на културата Боил Банов. Нямаме никаква културна значимост, а получаваме грамота за съхранение на традиции, за развитие на културната дейност и т.н.“

Всъщност хората от Осмар никога не са преставали да пазят предават традициите - както ревностно пазят рецептата за наложения пелин, така и пеят песни за селото си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55