Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още няма резултат по случая с изчезналите домашни кучета край Каварна

Снимка: архив

Случай на откраднати кучета от двора на жилищна сграда в Каварна разбуди духовете и социалните мрежи през последните дни.

Подозрението на хората, грижещи се за кучетата, са, че са предприети незаконни действия за справяне с популацията на безстопанствените животни.

Една от собствениците на кучетата подава сигнал в полицията за извършената кражба, има и свидетели. До този момент обаче няма резултати от действията на полицията, а хората продължават да издирват своите кучета.

Конкретният случай в Каварна за пореден път подсеща за огромния проблем, който е актуален за всяко едно населено място в България, а именно за проблема със справянето с популацията на безстопанствените животни и по-специално на кучетата.

Живеещите в жилищна сграда в град Каварна от години се грижат за три кучета, като по думите им те не са безстопанствени, а домашни, защото са ваксинирани, обезпаразитени, кастрирани и чипирани и с платени такси в общината. И така до преди дни, когато две от кучетата изчезват, разказва Лидия Георгиева:

“Решихме, че няма да гледаме породисти кучета, защото за нас няма разлика. Ние взехме кучета от улицата, като направихме всичко възможно с ваксина, с обезпаразитяване….“

Лидия Георгиева подозира, че причината кучетата да изчезнат е: 

“Ние подозираме, че хотелът, (който е наблизо - б.р.), е решил, че кучетата ще попречат по някакъв начин на сезона и ще има проблеми с туристите. Ние лично не сме получавали някакви оплаквания от хотела, но подозираме, че шефът на хотела е възложил на служител да разчисти кучетата и най-лесната плячка са били нашите кучета, защото те приличат на бездомни, понеже не са породисти външно“.

След изчезването на двете кучета бащата на Лидия Георгиева става свидетел на отвеждането и на третото им куче. По свидетелските му показания кучето е било качено насилствено в автомобил на работник на хотела в близост. Собствениците на трите кучета подават веднага сигнал до полицията, но до този момент резултати няма. Сигнал е пуснат и до Неправителствена организация за защита на животните, чийто доброволец е Радмила Ковачева. Според нея случаят е показателен, тъй като хората масово се опитват да изземват функциите на общината и да се саморазправят с безстопанствените според тях животни.

По думите на Радмила Ковачева основният проблем с безстопанствените животни идва от собствениците на домашни любимци, които не поемат грижата за поколенията на кучетата си и ги изхвърлят.

Оказва се обаче, че все пак общини, които полагат огромни усилия за справяне с проблема с уличните кучета, все пак има. Кметът на Община Каварна Нина Ставрева сподели, че са предприети конкретни действия за регистриране на всички домашни кучета, както и за намаляване на популацията на безстопанствените.

Целия репортаж може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38