Жители на столичния квартал "Младост 1" протестират срещу подготвено застрояване на многоетажен блок в района на пазара. Недоволството е заради вече заградената площ, попадаща в частен имот.
"В началото на годината разбрахме, че има инвестиционен проект за хотел и жилищна сграда, прилежаща към него и нова улица, но направихме протести, два, три и решението за това тук да има УПИ за улицата и за строежите беше отменено, но ние знаем, че това в момента по никакъв начин не ни защитава, защото това решение може да бъде обжалвано от собствениците и съответно моментално отново мястото да бъде предназначено за строеж и отново инвестиционните решения да влязат в сила и съответно да се издаде виза, разрешение за строеж и тогава ще бъде много по-трудно да спрем цялата процедура", каза Цветелина Хаджибонева от гражданската инициатива "Заедно за "Младост".
Проблем има и с намиращата се в непосредствена близост бизнес сграда, собственост на друг инвеститор, който според недоволните граждани е изготвил проект за жилищна сграда и настоява за промяна на плана за регулация. Ако това се случи новата сграда ще засегне част от сега действащия пазар в квартала.
"Съвсем от скоро, буквално от днес разбрахме за инвестиционното намерение и желание на собственика на имота, така нареченият "пазар 1" да се преструктурира от двуетажна постройка в 8 до 10-етажна сграда, което означава, че абсолютно всички сергии и съответно целия пазар, който в момента от дясно на булевард "Сахаров" ще бъдат унищожени и буквално няколко квартала вече ще трябва да се преориентират и да пазаруват от съвсем различно място", коментира Владимир Христов.
Направена е подписка земята да се използва за зелена площ
Васил Котов, управител на фирма и собственик на имота с бизнес сградата, коментира пред "Хоризонт", че няма да строи на въпросното място:
"Процедурата цели урегулиране на имота, така че проблемът с регулацията да не се решава в съда. Устройственият план от 2009-а година ощетява бизнес сграда, намираща се на мястото. Част от нея не съществува".
Войслав Тодоров, общински съветник в Столичния общински съвет от партия "Нормална държава", обясни на какъв етап е процедурата:
"В последствие трябва да се разгледа и от районния експертен съвет. Този съвет в район "Младост" дава някои забележки, така че процедурата продължава. Все още няма взето решение окончателно, така че успяхме да разберем за действащата, развиващата се ситуация достатъчно навреме, така че да може да се реагира и моето лично желание е цялата тази процедура да стане максимално публична и да се разгледа и на обществено обсъждане, каквото всъщност е изискването, когато се правят такива реконструкции, такива изменения на подробните устройствени планове, касаещи жилищни комплекси, какъвто е този случай".
Силвия Христова, председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика в СОС от групата на партия ГЕРБ, коментира в предаването "Хоризонт до обед", че е внесено искане за допускане на изработването на подробен устройствен план от собственика на терена, който попада на територията на пазара.
Не е разрешено допускане от главния архитект
"Още преди няколко месеца, когато е подадено това заявление, е изпратено писмо за становище до район "Младост". Становище по отношение на така внесеното мотивирано предложение. Така че такова до момента не е допускано и нямаме никакъв отговор от район "Младост", каза Силвия Христова.
Ще има обществено обсъждане
"За територията на район "Младост" сме направили регистър на абсолютно всички проблемни казуси", допълни Силвия Христова.
Главният архитект на район "Младост" Стефан Стефанов обясни, че на 7-и август е внесено искане за становище за допускане на изменение на регулацията и застрояване на съответния имот.
Отговор е даден на 16-и септември със забележки от архитекта на район "Младост"
"На първо място несъответствие между чертежа и обяснителна записка, понеже се касае за алея, която е описана в записката, но не е отразена в самия чертеж. Става дума и за това, че засяга регулационен план на метрото в част вход и изход", каза архитект Стефан Стефанов.
Другите забележки
"Начинът, по който се предвижда новата улична регулация, попада върху трасето на велоалеята, която ще имаме. Освен това имаше нецелесъобразно премахване на паркоместа, което означава доста голям проблем. Да се премахнат паркоместа, за да може да се оформи по друг начин парцелът. И най-вече предлагаме мотивираното предложение да се съгласува с Метрополитен. Като цяло само мога да кажа в качеството на главен архитект, че наистина е притеснителна възможността, тази възможност в бъдеще нашия пазар, той е един от на-големите пазари в "Младост", който имаме, един ден той да изчезне, защото чух, че инвеститорът е заявил, че няма да строи, но имайки предвид, че тук става дума и за застрояване и ако това бъде допуснато като процедура, да ние ще направим, разбира се, обществените обсъждания, които имаме по закон, но има ли възможност и ние одобрим ли го като застрояване, повярвайте ми, в следващия момент инвеститорът, един ден просто, ще входира един проект и тази сграда ще бъде реализирана".
Повече можете да чуете от звуковия файл.
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..