Жители на столичния квартал "Младост 1" протестират срещу подготвено застрояване на многоетажен блок в района на пазара. Недоволството е заради вече заградената площ, попадаща в частен имот.
"В началото на годината разбрахме, че има инвестиционен проект за хотел и жилищна сграда, прилежаща към него и нова улица, но направихме протести, два, три и решението за това тук да има УПИ за улицата и за строежите беше отменено, но ние знаем, че това в момента по никакъв начин не ни защитава, защото това решение може да бъде обжалвано от собствениците и съответно моментално отново мястото да бъде предназначено за строеж и отново инвестиционните решения да влязат в сила и съответно да се издаде виза, разрешение за строеж и тогава ще бъде много по-трудно да спрем цялата процедура", каза Цветелина Хаджибонева от гражданската инициатива "Заедно за "Младост".
Проблем има и с намиращата се в непосредствена близост бизнес сграда, собственост на друг инвеститор, който според недоволните граждани е изготвил проект за жилищна сграда и настоява за промяна на плана за регулация. Ако това се случи новата сграда ще засегне част от сега действащия пазар в квартала.
"Съвсем от скоро, буквално от днес разбрахме за инвестиционното намерение и желание на собственика на имота, така нареченият "пазар 1" да се преструктурира от двуетажна постройка в 8 до 10-етажна сграда, което означава, че абсолютно всички сергии и съответно целия пазар, който в момента от дясно на булевард "Сахаров" ще бъдат унищожени и буквално няколко квартала вече ще трябва да се преориентират и да пазаруват от съвсем различно място", коментира Владимир Христов.
Направена е подписка земята да се използва за зелена площ
Васил Котов, управител на фирма и собственик на имота с бизнес сградата, коментира пред "Хоризонт", че няма да строи на въпросното място:
"Процедурата цели урегулиране на имота, така че проблемът с регулацията да не се решава в съда. Устройственият план от 2009-а година ощетява бизнес сграда, намираща се на мястото. Част от нея не съществува".
Войслав Тодоров, общински съветник в Столичния общински съвет от партия "Нормална държава", обясни на какъв етап е процедурата:
"В последствие трябва да се разгледа и от районния експертен съвет. Този съвет в район "Младост" дава някои забележки, така че процедурата продължава. Все още няма взето решение окончателно, така че успяхме да разберем за действащата, развиващата се ситуация достатъчно навреме, така че да може да се реагира и моето лично желание е цялата тази процедура да стане максимално публична и да се разгледа и на обществено обсъждане, каквото всъщност е изискването, когато се правят такива реконструкции, такива изменения на подробните устройствени планове, касаещи жилищни комплекси, какъвто е този случай".
Силвия Христова, председател на Постоянната комисия по устройство на територията, архитектура, достъпна среда и жилищна политика в СОС от групата на партия ГЕРБ, коментира в предаването "Хоризонт до обед", че е внесено искане за допускане на изработването на подробен устройствен план от собственика на терена, който попада на територията на пазара.
Не е разрешено допускане от главния архитект
"Още преди няколко месеца, когато е подадено това заявление, е изпратено писмо за становище до район "Младост". Становище по отношение на така внесеното мотивирано предложение. Така че такова до момента не е допускано и нямаме никакъв отговор от район "Младост", каза Силвия Христова.
Ще има обществено обсъждане
"За територията на район "Младост" сме направили регистър на абсолютно всички проблемни казуси", допълни Силвия Христова.
Главният архитект на район "Младост" Стефан Стефанов обясни, че на 7-и август е внесено искане за становище за допускане на изменение на регулацията и застрояване на съответния имот.
Отговор е даден на 16-и септември със забележки от архитекта на район "Младост"
"На първо място несъответствие между чертежа и обяснителна записка, понеже се касае за алея, която е описана в записката, но не е отразена в самия чертеж. Става дума и за това, че засяга регулационен план на метрото в част вход и изход", каза архитект Стефан Стефанов.
Другите забележки
"Начинът, по който се предвижда новата улична регулация, попада върху трасето на велоалеята, която ще имаме. Освен това имаше нецелесъобразно премахване на паркоместа, което означава доста голям проблем. Да се премахнат паркоместа, за да може да се оформи по друг начин парцелът. И най-вече предлагаме мотивираното предложение да се съгласува с Метрополитен. Като цяло само мога да кажа в качеството на главен архитект, че наистина е притеснителна възможността, тази възможност в бъдеще нашия пазар, той е един от на-големите пазари в "Младост", който имаме, един ден той да изчезне, защото чух, че инвеститорът е заявил, че няма да строи, но имайки предвид, че тук става дума и за застрояване и ако това бъде допуснато като процедура, да ние ще направим, разбира се, обществените обсъждания, които имаме по закон, но има ли възможност и ние одобрим ли го като застрояване, повярвайте ми, в следващия момент инвеститорът, един ден просто, ще входира един проект и тази сграда ще бъде реализирана".
Повече можете да чуете от звуковия файл.
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..