„Основната цел на нашата обиколка е да призовем за спешен диалог между Китай и Тибет. Защото проблемът на Тибет все още не е решен, вече 60 години. Китайското правителство вътре в Тибет не признава човешките права и няма демокрация“, заяви Тубтен Уангчен в предаването „Хоризонт до обед“.
Бизнесът има превес над човешките права
Много малко политици са загрижени за човешки права и справедливост, смята той. „Защото Китай напредва все повече и повече икономически. Всяка страна иска да прави бизнес с Китай и никой не се тревожи особено за човешките права.“
„Затова решихме да пътуваме в 30 европейски страни, да се срещаме с политици, да обясняваме каква е реалната ситуация в Тибет и да поискаме морална подкрепа.“
България е една от последните спирки от обиколката – тя е 27-ата страна, през която преминава походът за мир. В деня на изборите, 27 октомври, посланиците на мира са оставили писмено послание в пощенската кутия на китайското посолство у нас. До момента участниците в обиколката вече са изминали 16 хиляди километра.
„Аз се чувствам тибетец, роден съм в Тибет, родителите ми са тибетци. Аз съм будистки монах и сега живея в Барселона. Създадох културния център „Къщата на Тибет“ (La Casa del Tibet), за да представям нашата култура, философия и език, да споделям с другите“, разказва за себе си Тубтен Уангчен.
„Изгубихме нашата страна, когато бях на пет. Майка ми беше убита от китайците. Милион и половина тибетци загинаха. Напускайки Тибет с баща ми, се наложи да прося по улиците на Катманду, в Непал. След това, благодарение на индийското правителство, получих възможност да уча. На 16 станах монах и имах шанса да пребивавам в Намгял манастир– личeн манастир на Далай Лама. Прекарах 11 години там, с Далай Лама, който отвори моя ум и моето сърце. Сега е мой ред и е моя отговорността да направя нещо за своята родина.“
Тибет се бори за реална автономия
Все още 6 милиона тибетци страдат вътре, в самия Тибет, аргументира своята мисия Тубтен Уангчен.
„Ние не искаме отделяне и независимост. Искаме истинска, реална автономия вътре в Китай. Все повече китайци колонизират Тибет, а тибетците се превръщат в малцинство. Китайското правителство експлоатира ресурсите на Тибет. Интересуват се от урана за атомни бомби. Това не е опасност само за Тибет, а за целия свят в бъдеще.“
Тубтен Уангчен е член на Тибетския парламент в изгнание и представител за Европа. Роден е през 1954 г. За първи път пътува в Испания през 1981 г. като съпровождащ Далай Лама, организирайки различни конференции и семинари за тибетската култура и история. През 1998 г. Уангчен получава испанско гражданство и става един от първите испански граждани от тибетски произход.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Превод: Таня Свечникова
Снимки: Славена Илиева
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..