Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет читалища защитават проекти за местното културно наследство

Снимка: БГНЕС

Специалисти от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН ще консултират 5 читалища от различни региони на страната в опазването на локалното културно наследство.

За целта се търси финансиране на дейностите, което може да стане чрез инициативата „Избери, за да помогнеш“.

Читалищата са от Петрич, София град, Разград, Смолян и Перник. Всяко читалище е избрало своя тема и фокус на работа и е направило заявка за какво ще се изразходват средствата, които ще се съберат в кампанията.

Идеята беше да се подкрепят не дейностите по принцип на читалищата, а тези дейности, които са свързани с местното традиционно наследство, пояснява гл. ас. д-р Стела Ненова от секция „Антропология на народните изкуства и визуалните форми“ в Института за етнология и фолклористика към БАН.

Петте читалища развиват дейност, свързана със съхранение на различни танцови, певчески, традиционни практики и обичаи. Някои от читалищата имат и музейни сбирки, с отдели за етнография и фолклор.

„Идеята ни обаче беше да се съберат средства за запазване на тази нематериална култура, наследена в рамките на местните общности, свързана с фолклор, традиции.“

Читалище  „Просвета - 1928“ в село Габрене, община Петрич ще документира традиционните празници в селото. Събраните материали – документи, снимки, видеа, вещи от предметния свят на селището ще бъдат включени в специални образователни програми. За да се реализира пълноценно този замисъл, от читалището искат да закупят проектор.

Читалище „Мургаш - 1929“ в село Желява, област София притежава богата музейна сбирка, която се състои от над 400 експоната. Тя е от 60-те години и е дело на местен виден читалищен деятел. „Археология, история на селището, голяма част от тази сбирка е с етнографски материали. Изключително богата, много ценна и добре организирана, но за съжаление малко невидима за широката аудитория. Освен хората от селото никой почти не знае за съществуването й.“

Затова от читалището предлагат със събраните средства да се преустрои помещението, в което се съхранява сбирката и то да се използва за различни инициативи.

„Да кажем по повод дата от традиционния календар да бъдат поканени деца от местната общност, които например да бъдат обучавани в традиционни домашни дейности – тъкане на стан, предене на вълна, изработване на мартенички. В традиционна среда, която да е изградена от тези артефакти, които те притежават.“

Проектът на Читалище „Напредък - Юпер 1915“ в село Юпер, община Кубрат предвижда. Селото се гордее със своя буенец – лазарски танц, признат от експертите за живо човешко съкровище. По проекта читалището иска да събере традиционни рецепти за ястия, характерни за селището и региона, а събраният материал да излезе в книжка.

Читалище „Родопска просвета - 1923“ в Девин ще осъществи инициатива „Пътуващото куфарче“ - презентации за различни традиционни обичаи и календарни празници, типични за Девин и околността, които ще бъдат представяни в детските градини.

Читалището ще подобри и условията в библиотеката, където също ще се провеждат специално предназначени за деца и младежи образователни инициативи. 

Читалище „Нови хоризонти 2009“ в Перник ще реализира ателиета за изработване на модели на сурвакарски маски. По време на ателиетата деца и младежи ще бъдат запознати с обичая Сурва.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06