Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се промени ли регламента за награда "Русе"

Град Русе
Снимка: Община Русе

Наградите "Русе", които се връчват всяка година за постижения в областта на изкуството и образованието, станаха повод за сериозна дискусия.

На 24 май при спазване на всички ограничителни мерки бяха връчени най-високите отличия на Русе, наградите, които носят името на града. Със статуетката на скулптура Георги Радулов се сдобиха още 15 достойни граждани, всеки от които със свой принос към науката и културата. Церемонията е предавана онлайн чрез платформата YouTube в канала на общината "Култура Русе". На следващия ден статия в регионалния вестник "Утро" на журналистката Нели Пигулева предизвика полемика в културните и просветни дейци. С майсторското си остро перо тя постави въпроса: Как принципът - за всекиго по нещо - обезличава наградите "Русе". На заседание на Общественият съвет по култура е проведена дискусия за статута на тази награда.

Един от носителите на наградата, директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов коментира, че е необходимо преразглеждане и броят им да бъде съкратен наполовина.

"Наградите са изобилни и детайлни. Разбира се аз помня предишните прения по темата, тогава имаше смисъл, но днес няма достатъчно хора, които да получават наградите и само служебното им раздаване вече не стига", допълни Ненов.

Директорът на "Арена Медиа" Димитър Липовански получи годишната Награда „Русе“ за цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата. Според него трябва да се направи диференциация по жанрове.

"Трябва да бъдат много внимателно написани нещата, много изразени критериите, по които се оценява, публичност на журито, което оценява", коментира Димитър Липовански.

Директорът на Драматичния театър в Русе и общински съветник Орлин Дяков е категоричен, че промяна трябва да има: "Ако променяме наредба 17 в раздела за награди "Русе", трябва да решим едно нещо - дали променяме философията и наградите да са малко, но много по-стойностни или имаме награди за всички и за всеки."

Ива Чавдарова, която е началник на отдел "Култура" и директор на Фестивала "Мартенски музикални дни", коментира, че винаги има нужда да се обсъжда регламента за награда "Русе".

"Може би неслучайно в големите центрове се търси разнообразие в статута на наградата и продиктувано вероятно от желанието наградите да обхванат широките полюси на представените изкуства, културни субекти в съответния културен център, за това лично за мен надделява усещането да търсим по-широката палитра", коментира Чавдарова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09