Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се промени ли регламента за награда "Русе"

Град Русе
Снимка: Община Русе

Наградите "Русе", които се връчват всяка година за постижения в областта на изкуството и образованието, станаха повод за сериозна дискусия.

На 24 май при спазване на всички ограничителни мерки бяха връчени най-високите отличия на Русе, наградите, които носят името на града. Със статуетката на скулптура Георги Радулов се сдобиха още 15 достойни граждани, всеки от които със свой принос към науката и културата. Церемонията е предавана онлайн чрез платформата YouTube в канала на общината "Култура Русе". На следващия ден статия в регионалния вестник "Утро" на журналистката Нели Пигулева предизвика полемика в културните и просветни дейци. С майсторското си остро перо тя постави въпроса: Как принципът - за всекиго по нещо - обезличава наградите "Русе". На заседание на Общественият съвет по култура е проведена дискусия за статута на тази награда.

Един от носителите на наградата, директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов коментира, че е необходимо преразглеждане и броят им да бъде съкратен наполовина.

"Наградите са изобилни и детайлни. Разбира се аз помня предишните прения по темата, тогава имаше смисъл, но днес няма достатъчно хора, които да получават наградите и само служебното им раздаване вече не стига", допълни Ненов.

Директорът на "Арена Медиа" Димитър Липовански получи годишната Награда „Русе“ за цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата. Според него трябва да се направи диференциация по жанрове.

"Трябва да бъдат много внимателно написани нещата, много изразени критериите, по които се оценява, публичност на журито, което оценява", коментира Димитър Липовански.

Директорът на Драматичния театър в Русе и общински съветник Орлин Дяков е категоричен, че промяна трябва да има: "Ако променяме наредба 17 в раздела за награди "Русе", трябва да решим едно нещо - дали променяме философията и наградите да са малко, но много по-стойностни или имаме награди за всички и за всеки."

Ива Чавдарова, която е началник на отдел "Култура" и директор на Фестивала "Мартенски музикални дни", коментира, че винаги има нужда да се обсъжда регламента за награда "Русе".

"Може би неслучайно в големите центрове се търси разнообразие в статута на наградата и продиктувано вероятно от желанието наградите да обхванат широките полюси на представените изкуства, културни субекти в съответния културен център, за това лично за мен надделява усещането да търсим по-широката палитра", коментира Чавдарова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30