Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто е заразно и винаги ще побеждава

Как учениците от Испанската гимназия помогнаха на бизнеса и на лекарите

Снимка: Ани Петрова

Доброто се умножава. Пример за това е как в края на миналата година училищната общност на Испанската гимназия в София решила да покани деца от сиропиталище в столицата. Но пандемията осуетила намеренията им. Заради това ученици и учители решили събраните пари да бъдат дадени на близката пицария. „Така в трудните месеци на локдаун бизнесът на Петър Ангелов получи малка помощ от нас“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ директорът на гимназията Зорница Йончева: 

„Срещнах подкрепата на учениците. За тях тази пицария е емблематична. Тоест, някак си е част от нашата общност. Всички бяха единодушни да помогнем“.

А преди това Петър Ангелов подарявал пици на лекари от Covid отделения на болници и решил с парите на учениците да направи още. И пиците да отидат пак за лекарите - от Пета градска болница.

„Правех по 50 пици за нощната смяна, в която работеха 48 медици. На мен категорично тогава, по празниците, тези средства ми дойдоха изключително добре. Докторите в клиниката бяха изключително доволни. Това мен много ме зареди“.

Испанската гимназия

За разлика от учениците, наемодателите на пицарията не намалили наема. Дори и за времето, в което се наложило тя да затвори за два месеца и половина. Петър Ангелов казва, че го спасило това, че няма работници, а работи сам. По думите му в трудните месеци му помогнали не само сегашните възпитаници, но и бивши, за идеята пиците да стигнат до лекарите в болницата. А испанската гимназия ще продължи с благотворителните акции.

„Практически аз, с моето решение да даря тези мои 50 пици, които бях решил еднократно, всъщност съм вдъхновил директорката и тя решила, понеже има вариант, да направи това добро дело. За мен това е водещото. Че доброто е заразно и доброто винаги ще побеждава. Хората трябва да бъдат малко по-сетивни, но не интровертно за себе си. А да бъдат по-сетивни за околните около себе си. Да бъдат по-сетивни за ситуацията в обществото като глобална ситуацията“, смята още бизнесменът. 

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47