Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За девети път в Тутракан се проведе фестивалът „Огненият Дунав“

Тутракан
Снимка: Незабравка Кирова

За девети път в Тутракан отново се проведе едно от най-мащабните събития в българската част на Дунав – фестивалът „Огненият Дунав“.

Седмица на концерти на класическа и друга музика на известни изпълнители и художествени колективи.

Кулминацията бе на 31 юли с концерт на “Фондацията” и приятели и със светлинно, огнено-лазерно шоу над реката.

Събития, които събират гости не само от региона, но и от съседни области, и от Румъния.

Тазгодишното издание трябваше да е десето юбилейно, но заради пандемията миналата година фестивалът не се проведе, разказа кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов:

Ако не са тези спонсори, дарители, които ми помагат финансово, за да се осъществи този проект, никога той не би се реализирал, защото участието на толкова много артисти, изпълнители изисква и финансов ресурс, което няма как една малка община като Тутракан да си го позволи, ако няма такива хора с големи сърца, които да помагат“.

Доволни от фестивала са и гостите. Сред участниците за поредна година е и презвитера Калина Михайлова от тутраканското село Шуменци, която заедно със съпруга си отец Михаил гостиха присъстващите с вкусна рибена чорба и качамак.

Има необходимост от такива емоции, аз днес дойдох с висока температура, дори и по гласа ми личи, че не съм добре, но ни водеше най-вече емоцията и си казах, че няма да се дам на една болест да ме срине, да ме повали и да не дойдем“, каза за БНР Калина Михайлова.

Фестивалът „Огненият Дунав“ в Тутракан       Снимка: Незабравка Кирова

Като кулинар и тази година се прояви и самия кмет на Тутракан - д-р Димитър Стефанов.

Тайната на рибената чорба е да има поне 3-4 вида риба, аз я правя с 5 вида риба рибената чорба и задължително трябва да има или зелени сливи, или зелено грозде, които придават много специфичен вкус на рибената чорба, разбира се и много девесил“.

Начело на журито, което да оцени рибените творения бе един от приятелите на Тутракан - д-р Анатолий Кънев, председател на Културно-просветното дружество "Родно Лудогорие".

„Критериите са три. Номер едно в критерия е оценка на вкуса, другото е оценка на цвят като външен вид, търговски вид и оригиналност и аранжиране на самия обект“.

И както му приляга на празник като този - финалът бе отбелязан с огнено шоу в небето.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52