Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Маринова доказа, че може да преоделее капана на запрещението

Елица Маринова
Снимка: Мая Щърбанова

Българският фонд за жените проведе през месец юли тази година обучение, в което се включиха 15 участнички от 6 различни населени места в България. Обучението обхвана темите за правата на жените и историята на женските движения, феминизма и защитата от дискриминация. В това именно обучение се включва и Елица Маринова от Добрич, която е израснала в домове за сираци и която е била поставена под запрещение. Елица и нейните успехи като самостоятелен, работещ и издържащ се човек, са най-голямото доказателство, че хората с интелектуални затруднения в България нямат нужда от поставяне под запрещение, а от подкрепа.
За морално остарелия Закон за запрещението, който съществува в България от 1949 година и функционира и до ден днешен непроменен, сме говорили много пъти и по различни поводи. Всички, които се борят с това той да бъде премахнат, имат съвсем друг поглед върху хората с интелектуални затруднения и той може да бъде описан съвсем простичко с една дума - подкрепа. Именно тази подкрепа Елица Маринова открива преди години в лицето на Мария Методиева, председател на Фондация „Николай Чудотворец“ в Добрич. Това е фондацията, която създаде „Чудната градина“, в която работят 21 лица, за които държавата ни и до ден днешен смята, че не могат да извършват трудова дейност, тъй като имат интелектуални затруднения. Елица е примерът, че с подходящите хора около теб, с малко дързост, много смелост и безгранична любов, няма невъзможни неща, макар и за всяка победа да трябва да се разрушават непреодолими до скоро стени. Елица вече не е под запрещение, тя работи, участва в обучението на Българския фонд на жените и разработи първия си самостоятелен проект.

"Ели, след като придоби и спечели своето място в обучението се наложи да мине през някои перипетии, но й разрешиха да участва в обучението. Перипетиите бяха свързани с това, че тя е потребител на социална услуга и предвид на мерките всичко мина благоприятно - тя беше на едноседмично обучение, на което за първи път получи удовлетворение от това, че други хора се възхищават от нейните успехи, а те не са малко, и от нейната борбеност. Тя наистина е преживяла неща, които повечето хора не са и сънували, чу може да се случат. Придоби куража и смелостта да работи за това да сбъдва мечтите си. Малко след това обучение обявиха конкурс за всички участници в обучението, че могат да се явят на конкурс за малък проект за 3000 лева като част от обучението беше свързано с това сами да подготвят проекти", каза за БНР Мария Методиева. 

Проектът на Елица Маринова се нарича „Ние жените“ и за неговото осъществяване тя ще получи 2995 лв. Идеята му е 14 млади жени с интелектуални затруднения, които живеят в защитено жилище в Добрич, да преминат обучение. Част от тях са поставени под запрещение и до момента не са взимали самостоятелни решения в живота си.

Целта на проекта е да им помогне да  разберат по-добре своите права чрез поредица от обучения, активности и колективни занимания, като това да отидат на фризьор, маникюр, да излязат свободно по магазините, да посетят изложба. Съвсем не е случайно желанието на Елица да осигури за тези жени именно подобни, на пръв поглед съвсем естествени неща за повечето хора, защото когато си поставен под запрещение, обичайното за теб е съвсем различно и кой друг, ако не Елица, ще го знае по-добре.

"Искам да им помогна с нещо. Искам да съм техен помощник по някакъв начин, за да видят хубавото от мен и доброто, за да им е по-интересно, забавно, да изпитат удовлетворени. Искат да отидат да видят какво е  фризьорски салон, маникюр, грим, йога, танци, театър. Аз отдавна мечтаех да напиша проект и това се сбъдна", заяви Елица Маринова. 

Елица Маринова е третият случай, при който Окръжният съд в Добрич решава да премахне запрещение. В цялата страна успешните дела до този момент са седем, шест от които в Добрич и те се изучават от студентите по право. Мечтата на Мария Методиева е подобни дела да спрат да бъдат разглеждани като прецеденти, а да се превърнат в практика, а още по-голямата й мечта е Законът за запрещението в България да е изживял вече дългия си живот и да се оттегли в заслужена почивка, за да даде път на новите идеи и подкрепата за хората с интелектуални затруднения.

"Много се радваме, че БНР разказа историята на Елица Маринова, тъй като тя е една млада жена, с която много се гордеем. Аз наистина се възхищавам на това момиче, което срещнах за първи път през юли месец на нашето обучение, което проведохме във Варна - един феминистки лагер, където тя успя да разкаже историята си на всички момичета. Първите дни тя беше много тиха и след това намери кураж да разкаже повече за себе си и ние всички бяхме впечатлени от нея, от нейния кураж, от нейната сила да се справя. И съм изключително горда, с нея, че продължава напред. Пожелавам ѝ много успех с нейния проект, защото той ще помогне и на други момичета със същата съдба и съм  уверена, че ще се справи, защото тя е много трудолюбив човек и постоянен“, каза за БНР Теодора Петрова от екипа на Българския фонд за жените. 

Българският фонд за жените изпълнява проект "Любов без насилие", който е финансово подкрепен от Министерството на правосъдието, дава безплатни консултации за жени в цялата страна, преживели насилие

"От началото на пандемията през миналата година станахме свидетели на много сериозен ръст на случаите на домашно насилие както в България, така и по целия свят. Повече от 30% е ръста, който се отчита в България благодарение на горещите линии, на които се обаждат жените. Тъжната истината е, че повечето от тях не намират смелост да се обадят и тук е нашата роля на всички организации, хора, на всеки от нас като роднина, съсед, приятел да подкрепи жена, която вижда, че е в такава нужда, котя живее под контрол, живее в токсична връзка в страх и унижение,  да й даде куража да потърси помощ", допълни Петрова.

Повече ще чуете в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58