Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 120 коли са пострадали при бурята в Бургас, щети по инфраструктурата, унищожени са лозя

| обновено на 18.09.22 в 18:53
Снимка: Радио Бургас

В общините Бургас и Поморие остава обявеното частично бедствено положение след мощната буря, връхлетяла района снощи.

Продължава разчистването на падналите дървета и клони, като приоритетно се работи по освобождаването на блокираните пътища, улици и разчистването на училищни дворове.

Възстановено е електрозахранването във всички квартали и населени места. От електроразпределителното дружество предупреждават, че са възможни прекъсвания на тока в Поморие и селата Лъка и Каменар, където е осигурено алтернативно електроподаване.

Над 120 са ударените от паднали дървета автомобили в областния център. Големи щети са нанесени в Морската градина в Бургас, където има десетки изкоренени и прекършени дървета: "Погром абсолютен"; "Изкоренено дърво, толкова голямо дърво с корените не съм виждала"; "Апокалипсис. Направо е разруха"; "Особено в другата част на Морската градина още по-големи дървета са паднали. Много клони има счупени. Просто е било нещо ужасно", споделиха бургазлии пред БНР. Хората, които се разхождат и утре в градината, трябва да внимават за опасно надвиснали клони. 

Над 300 сигнала за изкоренени дървета и прекършени клони са постъпили в община Бургас. Над 1000 декара лозови масиви са опустошени, като са унищожени тонове продукция, а щетите се оценяват на над милион лева.

Благодарение на усилията на 30 екипа на електроразпределителното дружество електрозахранването днес беше възстановено навсякъде в общините Бургас и Поморие. Първо беше възстановено подаването на електроенергия в бургаския квартал "Меден рудник", а до следобедните часове без ток останаха поморийските села Лъка и Каменар, но и там вече има електрозахранване. 

Аварията по високоволтовата мрежа обаче е много сериозна, тъй като има съборени 12 решетъчни стълба с високо напрежение, каза в Бургас министърът на енергетиката Росен Христов:

 "За съжаление, големите поражения са по 110-киловолтова мрежа. Предварителната оценка е, че са необходими около два месеца за възстановяване. Изискал съм още утре да представят графика, за да го обсъдим с Кризисния щаб и да намерим вариант по-бързо да бъде монтирана тази високоволтова мрежа".

Утре учебният процес ще започне нормално във всички училища в Бургас и Поморие, каза областният управител Мария Нейкова: "Кризата е преодоляна, предприети са необходимите действия за отстраняване, както виждате, на падналите дървета, така че хората следва да бъдат спокойни и децата утре могат спокойно да бъдат на детска градина, училище. Има поражения и в училищната инфраструктура, но са предприети всички мерки те да бъдат отстранени".

В Бургас бурята нанесе много щети по жилищни сгради. Липсват дрехи от терасите, изтръгнати са комарници, има паднали комини, а на саниран блок в комплекс "Славейков" ураганният вятър е отнесъл част от изолацията.

Всички дежурни екипи на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението работят по отстраняването на паднали дървета, каза комисар Николай Николаев: "В момента на територията на община Бургас има седем екипа, които обслужват произшествия, свързани с паднали дървета върху автомобили. Имаме такъв екип и в Поморие".

Говорителят на електроразпределителното дружество Петър Костадинов заяви: "Хубавото е, че  град Поморие вчера около 2:00 часа сутринта колегите успяха да го захранят. Работили сме до късните часове. В Сарафово успяхме да възстановим захранване".

Днес Поморие бавно се възстановяваше след бурята. Силният вятър със скорост над 100 километра в час повали десетки дървета, отнесе лодки, огради и електрически стълбове. Отнесени са покриви на заведения. В града също е обявено частично бедствено положение.

За ситуацията в Поморие заместник-кметът Кунчо Гайдов заяви: "Там са най-многото щети по инфраструктурата. Има също нападали дървета, изпотрошени коли, огради, улици, канали задръстени".

Мощната буря в Поморие оставя след себе си счупени и обърнати плавателни съдове, днес рибари поправяха и укрепваха лодки на кея в града. Морският вълк Николай Тодоров успява да се спаси по чудо: "Бяхме за риба на моряшкия вълнолом и нямаше време да се изнесем, аз, жена ми и детето влязохме в колата. Вятър над 120 километра в час, макар че за мен беше над 150 километра в час, защото да вдигне три пъти колата с трима човека вътре…. това е тон и половина кола…“

Ураганният вятър праща покрива на крайбрежното заведение на Стоян Джисов на метри от постройката: "Само за 30 секунди, бях вътре и в един момент се оголи - отгоре покривът ми изчезна. После вече го видях – ей, там е половината, тука - другата половина. Уплаших се, ама си влязох тук отдолу, където е стабилно".

Бурята заварва дългогодишния спасител на централния плаж Валентин Ненков на работното му място: „На 3-ти пост, с градушка - 15 минути. Държахме се за поста, не можехме да слезем. А тези ламарини, ако бяхме дошли, сигурно щяха да ни отрежат главите - летяха отгоре. Постът се клатеше, но благодарение на  това, че сме ги вкопали, (издържа)…Щом и тука в хотела е паднал покривът на басейна…“

Над 1000 декара лозови масиви са унищожени край Поморие. Ситуацията е много тежка, подчерта областният управител на Бургас Мария Нейкова"Успоредно с това там, където гроздето не е обрано, също е поразено, което според хората за милион и половина са щетите към този момент".

Кириак Кралев от Сдружението на лозарите: "Има цели парцели, в които са съборени на земята коловете, всичко е паднало долу на земята. Има други парцели, които градушката е ударила по чепките, по гроздето. Също така листата са съборени.... Ще подадем молби към "Земеделие и гори". Те ще създадат една група, която ще тръгне по лозята и парцел по парцел ще оценява щетите".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля.  Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм .  Европа е сама  и трябва да помисли как да..

публикувано на 22.02.25 в 14:17

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен, има пострадали полицаи. Има и..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31
Ясен Георгиев

Може ли ЕС да си позволи увеличаване на разходите за отбрана?

ЕС има капацитет да излезе от тази ситуация по-силен, отколкото е бил преди. Това заяви пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. Той обясни, че Съюзът е мирен проект, който включва в себе си интензивна икономическа и политическа интеграция.  "От самото начало не му е вменено да има водеща роля в..

публикувано на 22.02.25 в 13:25