Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Ламбаджиева от Тутракан повече от 30 години е професионален рибар

В Тутракан се намира архитектурният комплекс „Рибарска махала“

Милена Ламбаджиева
Снимка: Незабравка Кирова

По Дунав риболовът е традиционен поминък. По официални данни в Силистренско има регистрирани над 4000 професионални рибари. Но всички, които са свързали живота си с голямата река казват, че тя много дава, но и много взема.

Милена Ламбаджиева от Тутракан повече от 30 години е професионален рибар.

Тутракан е един от центровете на риболова в този край на страната ни. Там е и архитектурният комплекс „Рибарска махала“ – обособило се по поречието на реката рибарско селище. В близост до него е и лодкостоянката, откъдето тръгват и където се прибират всички рибари в района.
Снимка: Незабравка Кирова
Тя е дошла в Тутракан от Разград през 1983 година. Започнала работа в кухнята на една детска градина. Един ден решила да излезе да лови риба.

"Заплатата ми беше 120 лева, за 2-3 часа изкарах тези пари, колкото за целия месец".

"Трудно е, когато има вятър. През останалото време няма проблеми".

Има очи за красотата на природата и е подвластна на магията на реката.

"Имало е случаи със силни ветрове и едва се прибираш"

Казва, че всичко тече и всичко се променя, но риба в реката има.

Тя приготвя шаран на скара.

Рибарите в семейството са двама. Тя и съпругът ѝ. С лодка, мотори, мрежи и пълен набор документи, сред които и капитанско право. Регистрирани са като професионални рибари.

"Аз имам доста клиенти, но не мога да уловя талкова риба, за да им дам".

Риба има, но мераклии за занаята, като че ли няма.

"Млади хора излизат и искат да видят как се извършва риболов".

Според нея изисквания от страна на държавата за извършване на риболов са много и доста хора се отказват да предприемат това.

"Някои не могат да изпълнят изискванията и нямат дори и основно образование, за да изпълнят изискванията".

Снимка: Незабравка Кирова

Милена Ламбаджиева предлага да се преразгледат сроковете на забраните за улов на дунавска скумрия.

В „Рибарска махала“ се намира и храмът „Свети Николай“. Легендата разказва, че е построен с мълчаливото съгласие на султан Абдул Азис.

Има и други рибарски селища по реката в Силистренско, но това в Тутракан все още пази традициите. И все още риболовът е основен поминък за мнозина.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27