"Случайно преминаващ през Монтана беше обрисувал няколко табла с животинки. Видяхме, че по тези табла изключително рядко се лепят подобни неща, затова експериментирахме – да издирим художници, които да направят тези табла в централната градска част картини и да призовем гражданите да ги пазят. Това е много добре прието до този момент."
Започва и монтирането на предупредителни табели, които да указват, че електрическите табла са опасни, уточнява инж. Младенова.
Инициативата за изрисуването на таблата е на кмета на общината. Художничката Лилия Захаринова рисува върху тях емблематични за града места, като започва с десетина табла в градската градина.
Тя вече е правила това в родния си град Белоградчик.
"Искаме да има изобразени съществени за самия град места, както е тази църква. Правейки по-красиви тези табла, ще направим и хората по-добри. Виждайки красивото, те вече няма да проявяват вандалщини, да лепят по тях, защото ще виждат картините и съм сигурна, че ще искат да ги запазят", коментира художничката пред поредното сиво табло, което преобразява с влакова композиция.
Жителите на Монтана одобряват идеята за нов облик на сивите електрически табла.
"Много е красиво. Закрива се грозната гледка. С тези рисунки е уникално. Нещо по-различно за нашия град."
"Маха се грозотията на самите табла и Монтана става по-красива."
"По-цветно. Допринася за настроението в града. Много по-приятно е да се разхождаш сред такива табла, отколкото сивите, изпоналепени с обяви и некролози."
Снимки: Любо Андреев
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..