До 27 януари (петък) продължават безплатните профилактични прегледи на млечните жлези във Военноморска болница - Варна. Консултациите се провеждат всеки ден от 13.00 до 16.00 часа, в Отделението по „Функционална диагностика”. Не е необходимо предварително записване на час, съобщават от болницата. Прегледите ще се извършват от хирурга доц. Румен Филипов.
За смисъла на профилактиката, новите методи на лечение и важните изводи от статистиката - интервю на Светлана Вълкова с доц. Румен Филипов.
Каква е ползата от профилактичните прегледи?
Има шанс да се открие ранен стадий на заболяването. Карциномът на млечната жлеза е едно от злокачествените заболявания, които претърпяха сериозен прогрес в лечението. Ранното откриване на заболяването наистина води до излекуване. Не можем да го кажем за повечето злокачествени заболявания, но ракът на млечната жлеза действително подлежи на лечение.
Ясни ли са причините, поради които се увеличава честотата на тези заболявания?
Нито са ясни причините защо се появява, нито са ясни причините защо се увеличава, всичко, за което се говори, е плод на статистика. Това е най-честият карцином при жените, в България новооткритите заболявания са над 3000 в годината. При жените, открити в първи и втори стадий и при проведено адекватно лечение, вероятността за излекуване е почти 95%, за всеки следващ стадий процентът намалява.
Колко често трябва да се правят тези прегледи?
В зависимост от възрастта - до 30-годишна възраст е достатъчно да минавате един път в годината, след 30-годишна възраст поне два пъти на ехограф, след 40-годишна възраст при жените, които са фамилно обременени, тоест имат в семейството по женска линия /майка, баба или сестра с рак на гърдата/ трябва да минават и на мамография един път в годината, за всички останали жени това правило важи след 50-ата година. Но възрастта на рака на млечната жлеза категорично се подмладява, като съм имал пациентки и на 18 години. Това, статистически, най-вероятно е свързано с факта, че жените късно забременяват и раждат, с употребата на много хормони, всичко това обърква хормоналния статус, защото Господ е създал жените да раждат и то да започнат да раждат още от 18 и когато решат да го правят след 35, нещата са доста пообъркани. Когато се използват и стимулации при ин витро процедурите, рискът също нараства. Има също една американска статистика, според която жените, които кърмят повече от 7 години в живота си, са предпазени от рак на млечната жлеза.
Ракът на гърдата взривообразно се увеличава през последните 30 - 40 години, точно когато започна промяната на стереотипа на поведение при жените и специфичното семейно планиране на хората от Европа и Северна Америка, където забременяването се случва много късно, а кърменето в някои страни е направо екзотика. Всичко това води до едно объркване на нивата на половите хормони, а пък ракът на млечната жлеза извънредно силно зависи от хормоните, затова и при лечението задължително се включва и хормонотерапия.
Има ли новости около диагностицирането и лечението на това заболяване?
Много нови апарати се появиха, обемната ехография например, която за съжаление в нашата болница я няма. Начините за изследване на млечната жлеза са много, но все пак нямаме техника, която дава стопроцентова гаранция, че ще открием един малък тумор. По отношение на лечението промените идват от страна основно на консервативните техники - много нови химиотерапевтични средства се разработиха, радиохирургията също заема сериозно място в лечението на рака на гърдата. По тази причина и хирургическата активност започна да намалява и вече се правят предимно така наречените органосъхраняващи операции, за които има обаче строги показания.Гърдата не се отстранява, отстранява се или голяма част от нея, или само тумора в здраво, след което се провежда лъчетерапия на останалата гърда, и химиотерапия, и хормонотерапия - всичко това върви в комплект и води до сериозните резултати, които се постигнаха през последните две-три десетилетия.
Съществуват ли митове, свързани със заболяванията на млечната жлеза в обществото ни?
Има страшно много митове. Обикновено тези, които закъсняват с лечението, минават през алтернативни техники, най-различни смешни неща съм срещал при жени, които на практика са изпуснали влака. Налагат с лук, с картофи, има газолечение, содолечение, енерготерапия, куп шарлатании и когато дойдат при нас, нипоставятв положението да нямаме много възможности за лечение. Така или иначе ракът на млечената жлеза не се развива толкова бързо – имал съм пациентки, които са си носили болестта 7-8 години.
Ние, като пациенти какво можем да направим? За какви симптоми да внимаваме?
Препоръчвам самоизследването. То се прави между петия и десетия ден от менструацията. Опипайте гърдата, в началото няма да знаете какво да търсите, но постепенно ще опознаете гърдата си. Факт е, че жена, която познава гърдите си, може да открие промени с размери от един сантиметър - дори най-добрите палпаторни техники на опитните хирурзи им трябват поне сантиметър и половина, за да открият тумор при внимателно изследване.
А ако има болка?
Има една такава сентенция, че ако боли, не е рак и това почти винаги е така. Няма стопроцентови правила, но обикновено болката е свързана с мастопатия, която не е непременно заболяване, а възрастова промяна на гърдата. След определена възраст при всички жени се откриват мастопатични огнища, като възрастта и тук пада и това пак е свързано с късното забременяване и отказа от кърмене.
Т.е. да раждаме по-рано?
Когато завършвах медицина, преди 37 години, когато акушерите кажеха, че има първескиня на 30 години, изпадаха в ужас! Сега това е норма, но е норма в нашето съзнание, не е норма според Създателя.
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..
Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..
Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..