Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галактики, звездни купове и мъглявини във фотоизложба в Обсерваторията

Изложба с астрофотографии ще бъде открита днес, 26.10.2018 г. в 18 ч. във варненската Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник”. Тя е част от програмата на юбилейната за Обсерваторията 2018 г., в която екипа й чества 50-годишнината от откриването на сградата. Снимките са Михаил Мамчуров и на оперния певец Емил Иванов. Иванов снима звездното небе от дете, по-късно избира оперното изкуство, но днес прави докторантура по „Астрономия и астрофизика” в Шуменския университет. В разговор с Мариела Димитрова Емил Иванов разказа: 

Изучавали сте астронoмия, а след това преминавате към оперното изкуство. Трябваше ли да избирате между двете или прехода се случи естествено?

Всичко започна в една нощ на някогашния курорт „Дружба”, сегашния „Св.Св.Константин и Елена”, когато ми показаха Млечния път. До такава степен се захласнах, че повече нищо друго не съществуваше. Астрономията и музиката са моите най-големи страсти от най-ранно детство. Винаги съм бил и с двете. Реших да следвам астрономия и бях приет в СУ "Климент Охридски", където учих две години. По това време започнах да развивам някакъв певчески талант и трябваше да избирам между науката и изкуството (по онова време не беше възможно следването в две специалности). След нелек избор се прехвърлих в Музикалната Академия. Разбира се, през този период нямах много свободно време за наблюдения на звездите, но любовта ми към астрономията остана завинаги.

Слънчевото затъмнение през 2001 г. снимахте ли го?

Беше в Замбия доколкото си спомням. Имаше организиран полет, но тогава още пеех много активно и така се случи, че не бях свободен. Много съжалявам за което.

Снимката, която ви е донесла най-голямо удовлетворение?

Може би, все пак като признание, когато моя снимка беше определена за снимка на деня, т.нар. Astronomy picture of the day на НАСА. За мен това не е най-добрата снимка, но просто получи признание. Беше една комета „Love joy”, през януари 2015 г., която имаше много интересна йонна опашка и действително се виждаха много хубаво детайли в опашката на тази комета.

Освен тези явления в развитие имате ли любими за снимане обекти, които виждаме регулярно – Слънцето, Луната, Венера, Марс? 

Да, но там не съм голям майстор, признавам си. Мишо (бел.ред.Михаил Мамчуров), който е съавтор на изложбата прави страхотни снимки на планетите. Той има специална камера високоскоростна. Той има много детайлни снимки на Сатурн, на Юпитер, на Марс. Телескопът, с който снимам е на Рожен, в огражденията на Националната астрономическа обсерватория. Правим дистанционно снимки, тоест по интернет командвам телескопа, камерата, филтърните блокове и т.н. Изтегляме снимките и ги обработваме вкъщи, без да е необходимо да бъдем физически на място. Но пък не можем да се любуваме на хубавото роженско небе, тук във Варна е прекалено светло, за да се виждат толкова много обекти.

Вие имате сайт с галерия. Продавате ли вашите снимки или просто ги споделяте с аудиторията?

Аз го подарявам. Така и не се научих в този живот да бъда комерсиален (смее се). Много пъти са ме питали цена, но аз никога не съм взимал пари за тази работа.

Тоест може да бъдат и свободно изтеглени?

Разбира се. Дори всеки, който иска да му изпратя по-голяма резолюция, тъй като на сайта са около 2 хил.пиксела, но винаги изпращам и по-голямата резолюция на който ги поиска.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00