Спим бързо, храним се бързо, обичаме бързо, работим бързо и накрая не сме доволни, винаги уморени и сърдити на нещо...И Вие ли сте от тези хора, които все бързат за някъде, все нямат време и все поглеждат часовника? А така Ви се иска да имате поне 4 минути за любима песен, да се вгледате безцелно в нищото, да стигнете до работа без стрес и още много искания, които остават само в мислите. Точно заради това, днешният ден е обявен за Международен ден на бавните обороти, за празник на спокойствието, за да насочи вниманието ни върху необходимостта да се забави темпото на все по-забързания ни начин на живот.
Как, обаче, се постига това? Какво изпускаме, когато бързаме? И изобщо – защо бързаме? Потърсихме бързи отговори от психолога и психотерапевт Ивелина Кръстева:
- Не искам да започнем с въпроса "Защо бързаме?", защото се съгласих да дам това интервю на много забързани обороти. И е нещо като автошега към мен самата, че ще препоръчвам на слушателите на радио Варна как да забавят темпото и как да живеят на по-бавни обороти, а самата аз съм на съвсем друг етап и резонанс, който излъчвам.
Това, което ми хрумва като асоциация е dolce far niente, казано на италиански, което означава в общи линии - сладостта или изкуството да не правиш нищо.
Ние българите носим корени, в които са заложени естествени начини да владееш добре темпото. Трудно е да се каже, обаче, как да си забавиш живота, ако в момента си взел сделка, която чакаш от много време или си започнал работа, която също си чакал от много време и сега си казваш: "Има такъв ден, хайде да си забавя оборотите."
Това не може да стане точно така.
Аз по-скоро бих казала следното - нека живота ни да прилича на българско хоро - от бавно чорбаджийско, в което всичко става много бавно и стъпката продънва земята, минава се през бързи ритми, като ръченицата и други ритми, които са между едното и другото.
Какво губим когато бързаме?
- Най-важното - себе си. Защото човек за какво бърза - като звънне телефона, като закъснява за някъде, като изпуска автобуса... Това са обикновено външни фактори.
Как да забавим темпото?
- Според мен темпото трябва да се забави или да се забърза съобразно от това какво човек е започнал да прави в момента. Ако в момента сме в някакъв етап от живота си, в който сме на по-бързи обороти нека да останем на по-бързи обороти, но това да не бъде прекалено дълго време. След това този период да го сменим с един малко по-забавен темп.
И както казва любимият ми Стефан Вълдобрев в обичаната от всички и станала хит песен "По-полека забави, забави..."
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..