Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване за 37 лева показва дали можем да се разболеем от морбили

В няколко варненски лаборатории можем да установим какъв е имунизационният ни статус. Изследват се два вида антитела за морбили като цената за всяко изследване е между 17 и 20 лева, информира лабораторният лекар д-р Мария Брайнова:

- За морбили се изследват два вида антитела имуноглобулин  G и имуноглобулин А,  като имуноглобулин G дава представа и насока на пациента дали в организма му има образувани антитела против морбили при поставена ваксина в миналото или, ако е преболедувал морбили. Aко тези  антитела са над нормата, това означава, че организмът ги е изработил и до някаква степен е защитен от повторна инфекция.

- Колко над нормата ни гарантира, че сме защитени? А ако е на границата?
- Ако е на границата, тогава е хубаво да се направи повторна реваксинация. Ако нямате антитела в организма, тогава защо трябва да се направи ваксинация. Зависи дали попадате в групата на ваксинирането защото знаете, че след определена година са започнали ваксинациите срещу морбили.

- След 1969-а година...

- Да, всички, които са преди 69-а година родени, нямат тази ваксина. Ако се съмняваме, че сме заболели от морбили, то тогава трябва да изследваме имуноглобулин М на морбили. Завишаване на тези антитела в организма би означавало, че ние развиваме процес на заболяване от морбили.

Всяка лаборатория работи с различни апарати, с различни тестове. При всяко изследване се изписва резултатът на пациента и референтната стойност и вече всеки инфекционист или личният лекар могат да интерпретира цифрите.

- Когато се окаже, че в момента развиваме морбили, редно ли е да се прави ваксина?

- Ако развиваме морбили, трябва задължително да постъпим в инфекциозна клиника. Защото тази шарка като заболяване не толкова опасна, колкото са опасни усложненията, които може да настъпят в организма на пациента.

- Кои са по-уязвими към тези усложнения - по-малките деца, по-възрастните или зависи от състоянието на всеки?

- Зависи от здравословното състояние, но по принцип малките деца са уязвими.

- Дали, ако сме минали през двете задължителни ваксини - на 13-месечна възраст и на 12-годишна възраст, не минем през лабораторията и не знаем какво е имунологичното ни състояние, тоест не знаем имаме ли антитела или не, една трета ваксина крие ли някаква опасност?

- Не. По принцип колегите казват, че една реваксинация не крие опасност.

- Вие как си обяснявате всичко това, което се случва - и в България, и в Румъния, и в Гърция, и в Украйна много случаи, в Италия да не говорим. Изобщо световната здравна организация алармира, че процесът е неконтролируем.

- Аз си го обяснявам с това, че в последните години има една тенденция и една, за мен, лоша мода против ваксините. Тогава, когато са били задължителни ваксините назад във времето, тези епидемии не са се развивали. Също така си го обяснявам и със свободното движение на хората. Знаете, че в Европейския съюз се пътува в много държави, особено има някои групи от населението, които пътуват и до страните от Западна Европа, и до Румъния, и до Италия, живеят в едни по-затворени общности, където рискът от развитие на епидемия е много по-голям.

-  Смятате ли, че битката с това заболяване трябва да излезе от лекарския кабинет и да излезе на сцената на политиката?

- На политиката не толкова, колкото здравните медиатори трябва да навлязат в тези райони, в тези квартали, в тези общности и да започнат да убеждават родителите да ваксинират или да реваксинират децата. Това е единственият начин. Трябва да се убедят родителите, че по-добре е детето да има ваксината от морбили, отколкото да заболее.  

- По метода на убеждението, не на санкцията...

- Да, методът на убеждението мисля, че е много по-добър. Както и това, че се разкриват много мобилни пунктове за ваксинации. Сега във Варна не можем да говорим за епидемия, тъй като има единичен случаи на морбили -  жена на около 40 години. Нямаме възникнала епидемична ситуация с малки деца, които да са приети в инфекциозна клиника, но трябва превантивно тези здравни медиатори и личните лекари да поемат инициативата и да убеждават родителите за ваксинация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05