Образователна програма за компютърни симулации за студенти от различни университети организира НАСА. България беше представена от студентите от Космическото студентско общество във ВВМУ-Варна. Те участваха в международна конференция за обсъждане на печеливши идеи, свързани с „колонизирането” на Луната във връзка с наличието там на елемента „хелий 3”, който може да реши енергийните проблеми на световната икономика, но синтетичното му производство струва скъпо, а там е в големи количества. Екипът на клуба от Варна спечели със своите идеи за апарати, които на Луната ще могат да помогнат за усвояването на елемента и за адаптацията на хората, които ще отидат. Те са разработили сценарий на компютърната симулация, представляваща взаимодействия между пет обекта-лунно летище, луномобил и два лунохода. Космолетът се изпраща, за да търси ресурси и подава информация към лунното летище, което изпраща информация към главния луноход, който пренася в себе си малките луноходи. Един от членовете на варненския екип, с ръководител доц.Веселка Радева, е студентът от ВВМУ Светослав Георгиев, който е подготвил моделите на всички обекти на Луната. Това е първия етап в подготовката на реални космически мисии. Поредната среща за координиране на всички компютърни симулации се проведе в Орландо,Флорида. Още за тази обща цел Светослав Георгиев разказа в предаването „Новият ден” :
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..