Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо да играем настолни игри?

| обновено на 02.12.19 в 07:06

Настолните игри отдавна не са само “Монополи” и “Не се сърди човече”. Този тип забавление набира все по-голяма популярност, става център на различни фестивали и турнири, на сайтове и блогове, на редовни събирания на техните почитатели. Има игри, за които ти трябват десетки часове само да научиш правилата, има и такива, които са по-лесни и развлекателни и на които можете да играете с цялото семейство.

Христо Симеонов определя себе си като изследовател в света на настолните игри. Той в автор на блога Board Delights, в който прави ревюта на различни настолни игри, дава своите оценки и препоръки за тези, които се интересуват от това хоби.

"Настолните игри са едно чудесно средство за забавление особено в съвременното общество, когато заради модерните технологии, заради компютрите и интернет, започваме да губим социалния контакт помежду си. Настолните игри дават възможността на хората отново да комуникират заедно и да се забавляват извън екраните на телефони, таблети и компютри", каза за Радио Варна и предаването Улица "Събота" Христо Симеонов.

Различни са видовете настолни игри, а най-голямото жанрово разделение е между европейската и американската школа. Германия е абсолютният лидер в първия тип бордови игри. На пазара в световен мащаб излизат близо 10 хиляди игри на година.

Когато избираме настолна игра, първо трябва да се съобразим с хората, с които ще я играем. Има няколко утвърдени заглавия, подходящи за прохождащите в хобито - част от тях са семейните "Ticket to Right", "AZUL" и "Splendor". Жанрово те се определят като gateway-игри.

В България има развито общество от фенове на настолните игри. "То се развива доста прогресивно през последните години. Специално във Варна страшно много хора играят настолни игри. Тъжното е, че от тази година няма клуб за настолни игри в града - Варна буквално осиротя. Тук имаше два клуба, които по една или друга причина приключиха да съществуват. Това донякъде спъва обществото, но аз знам, че много хора се събират дали вкъщи, дали на други места, където има опция да отидеш, да си занесеш игра и да играеш", коментира Христо Симеонов.

Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00