Великотърновският художник Петър Лазаров от 2011 г. преподава на студенти в Китай. Често посещава страната от 2007 г., а от няколко години живее и работи в град Чон Чин. Въпреки че не е от големите провинции, Чон Чин е с население над 31 млн. души.
В Чон Чин нямат отоплителни уреди през зимата поради простата причина, че градусите през този сезон там варират между 10 и 11. В момента тук е 24 градуса, разказа в интервю за Радио Варна Петър Лазаров. График, художник и преподавател, Лазаров допълни, че се занимава с гравюра на дърво - рядка специалност, която го отвежда в Сечуанската академия за изящни изкуства.
Нормалният въпрос в дните, в които основна тема е коронавирусът, е да попитаме Лазаров за ситуацията и мерките, които са предприели в Китай в дните на извънредно положение:
"В нашата провинция нямаше висока заболеваемост. Ние се намираме на около хиляда километра от Ухан. Без значение къде се намираме, цял Китай беше в пълна, задължителна изолация. Всяко семейство разполагаше с талон. Веднъж на три дни ни беше разрешено само един член от семейството да излезе до магазина за основните продукти. Навсякъде мереха температурата, правят го до ден-днешен. Навсякъде!", разказва Петър Лазаров.
Европейски феномен, според него, е дефицитът на храни по магазините и поскъпването на предпазните средства. "За съжаление, според мен, чистите западноевропейски демокрации са безсилни да се справят с такива епидемии. Та тук лекарите бяха като космонавти! А българските... горките. Половинчатостта на мерките за мен бяха проблем и това се усети главно в Италия. А това презапасяване за мен е мистична загадка. В нашата провинция нямаше никакъв проблем в супермаркетите. Трудно беше единствено с маските. Бях си поръчал по интернет, но дойдоха с три седмици закъснение", каза още преподавателят.
Строга дисциплина и социална отговорност - това са най-важните неща, с които трябва да се съобразяваме, смята художникът.
Какво още каза той? Чуйте от интервюто на Светлана Вълкова с Петър Лазаров:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..