Една от най-хубавите улици в Балчик се намира в центъра и неслучайно носи името „Д-р Борис Добрев“. Още в началото й стои домът на доктора, един от най-известните и уважавани лекари в Белия град. През 2020-а се навършват 120 години от рождението му и 40 години от кончината му.
Д-р Борис Добрев е роден през 1900 година в село Идириз куюсу (Царичино). След първата анексия на Южна Добруджа от Румъния през 1913 г. Борис отива да учи в Държавната мъжка гимназия "Фердинанд І" във Варна. Медицина следва в Медицинския университет в Грац (Австрия), който завършва с отличие, а още в четвърти курс решава да специализира акушерство. Започва трудовата си дейност през 1928 г. като общопрактикуващ лекар в Балчик, по това време в пределите на Румъния.
За делото на лекаря, който близо четири десетилетия лекува поколения балчиклии, ни разказва патологът проф. Ангел Ангелов, който е съвременник и свидетел на част от жизнения път на д-р Добрев, а хобито му е да събира истории за Балчик и Каварна.
"През 40-те години зачестили смъртните случаи на родилки в Балчишка околия. Поради това д-р Добрев по лична инициатива и със собствени средства основава Родилен дом в сградата на бившето гръцко консулство. В началото започва само с една санитарка. Подпомогнат е също от женското дружество "Подем" и местната власт. По-късно Варненската община се включва в начинанието и изпраща осем легла. Събрани са нужните санитарни пособия, инструментариум и медикаменти. Тържественото му официално откриване става през 1943 г., разказва съвременникът му проф. Ангелов. През целия си професионален път доктор Борис не е допуснал майчина смъртност, а случаят със спасяването на новородено, тежащо 650 грама, е уникален за времето си.
Синът му д-р Захари Добрев (Зарко) (1939 - 2004 г.) тръгва по бащиния си път. Завършва медицина и специализира акушерство. Той и съпругата му д-р Росица Добрева на свой ред отдават над три десетилетия от жизнения си път на майчиното и детско здравеопазване в Балчик.
Д-р Борис Добрев почива на 80 г. през 1980 г., на 14 юни. На поклонението в неговия дом се извървява почти целият град, спомня си още проф. Ангелов. Целия репортаж на Албена Иванова можете да чуете в звуковия файл.
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..
Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...
Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..
На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..